Corona Virüsü Kedi ve Köpeklerde Görülür Mü? İnsana Geçer Mi?

"İşimizi Sevgiyle Yapıyoruz"

Corona Virüsü Kedi ve Köpeklerde Görülür Mü? İnsana Geçer Mi?

01-04-23

Uzman Veteriner Hekim Serkan Güngör

2019 yılı sonlarında kendini gösteren ve tüm dünyayı etkisi altına alan Corona Virüsü (COVID-19) ya da Türkçe ifadeyle Korona Virüsü hakkında hiç şüphesiz ki pek çok şey merak konusu. Corona Virüsü kedi ve köpekleri etki altına alabilir mi sorusu da bu anlamda son dönemlerin en büyük gündem maddelerinden biri olarak karşımıza çıkıyor.

Virüs alanında uzman olmayan kişilerin yarattığı dezenformasyon, dünyanın her noktasında yanlış ve hatalı bilgi edinmeye yol açarken ne yazık ki bunun sonucunda kitlesel bir panik yaşanıyor. Evcil hayvanlarda Corona Virüsü hastalığının görülüp görülemeyeceği, insanlara geçip geçemeyeceği noktasında yaşanan bilinçsizlik de ne yazık ki bu paniği iyiden iyiye körüklüyor.

Alanında uzman, profesyonel ve güvenilir bir ekibe sahip Vetrium Veteriner Kliniği olarak biz de bu doğrultuda evcil hayvan sahiplerine yol göstermek amacıyla Corona Virüsü ve hayvanlar arasındaki ilişkiyi ayrıntılarıyla ortaya koymak istedik. Siz de zihninizden geçen tüm soruların yanıtlarını bulmak, kedi veya köpeğinizin risk altında olup olmadığını anlamak ve kendi sağlığınızla ilgili kaygıları gidermek için içeriğimizin devamını okuyabilirsiniz.

Corona Virüsü Nedir?

Grafik elementlerde görselleştirilmiş corona virüsü

İlk olarak Çin’de ortaya çıkan ve çok kısa bir sürede tüm dünyaya yayılan Coronavirüs, ülkemizde de birçok insanı etkiledi ve ne yazık ki küresel anlamda çok ciddi sonuçlarla karşı karşıya olduğumuzu acı bir şekilde gösterdi. Peki nedir bu Koronavirüs hastalığı?

Çok hızlı bir şekilde bulaşan, kontrol altına alınması son derece zor olan ve maalesef büyük kayıplara yol açan bu virüs, esasında tek başına bir virüs olmayıp farklı türlerde hastalığa neden olan çeşitli virüsleri de içeren bir virüs ailesi olarak tanımlanabilir. Orta Doğu solunum sendromu (MERS), şiddetli akut sendromu (SARS) rahatsızlıklara yol açan farklı virüsler de yine Corona Virüsü ailesine mensuptur.

Bu virüsler her canlıyı aynı oranda etkilememektedir. Bunun nedeni ise elbette her canlının farklı bir bağışıklık direncine sahip olmasıdır. Dolayısıyla insanlarda genellikle solunum yolu hastalıklarına neden olan Coronavirüs, kedi ve köpeklerde farklı şekilde etki gösterirken diğer hayvanlarda da bambaşka sonuçlara yol açmaktadır.

İnsan türünün Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve COVID-19 ya da Yeni Korona Virüs olarak adlandırılan bu virüse karşı bağışıklığı sıfır olduğu için hastalanma potansiyeli yüksek olabiliyor. Özellikle kronik hastalığı olan, yaşlı ve bağışıklık seviyesi düşük olan kişileri ağır boyutlarda etkileyen bu virüsün kedi ve köpeklerde ise çok farklı seyrettiğini mutlaka söylememiz gerekiyor.

Corona Virüsü Kedi ve Köpeklerde Görülür Mü?

Bir battaniyenin altında duran kedi ve köpek

Evcil hayvanlarınızın genel vücut sağlığını önemsiyor, fakat Corona Virüs’ün insanlarda olduğu gibi kedi ve köpeklerde de ölümcül etkileri olup olmadığını bilmediğiniz için kaygılanıyorsunuz. Bu tabii ki çok normal bir durum. Ancak öncelikle sakin olmanızı ve hayvanlarda bu virüsün insanlardakine benzer sonuçları olmadığı için içinizi rahat tutmanızı öneriyoruz.

Her ne kadar Coronavirüs kedi ve köpeklerde görülse de mutasyona uğramadan öldürücü bir risk taşımadığını en başta belirtmekte fayda var. Hatta neredeyse her kedi ve köpeğin hayatında en az bir defa bu virüsün etkilerini ile karşı karşıya kaldığını da eklemiş olalım. Neyse ki patili dostlarımız çoğu zaman bu virüsün yol açtığı hastalığı yenerek hayatlarına normal bir şekilde devam edebilmekteler.

Diğer yandan daha önce de belirttiğimiz gibi Corona Virüsü mutasyona uğradığı takdirde kedi ve köpeklerde ölümcül hastalıklara yol açabilir. Kedi Corona Virüsü olarak da anılan FIP veya daha uzun ismiyle Feline Infectious Peritonitis adlı mutasyona uğramış virüs, ne yazık ki kedilerde çok ciddi hastalıklara yol açmaktadır.

Bu hastalıkla mücadele için en doğru yolu ise veteriner hekimler belirleyeceğinden kedinizde sıra dışı bir durum gözlemlediğinizde zaman kaybetmeden tam kapsamlı bir veteriner kliniğine başvurmanızı şiddetle tavsiye ederiz. Benzer şekilde köpeğinizde de olağandan farklı bir durum tespit ettiğinizde konuyla ilgili nasıl hareket etmeniz gerektiğini öğrenmek için uzman veterinerlerle iletişime geçmeniz yararınıza olacaktır.

Beyaz önlüklü ve steteskoplu veterinerin kucağında duran yavru kedi ve yavru köpek

Kedi ve köpeklerde Corona Virüsü’nün temas yoluyla yayıldığını da belirtmeden geçmeyelim. Özellikle toplu halde yaşayan kedilerin karşılaştığı bu virüsün genellikle virüs taşıyan dışkının tüylere bulaşması ve yalanma nedeniyle vücuda girdiği gözlemlenmektedir.

Ancak bir kez daha vurgulamak isteriz ki, Corona Virüsü kedi ve köpeklerin bağışıklık sistemini insanlarınki gibi etkilememektedir. Ölümcül boyutlara varan vakalar ise mutasyona uğramış Korona Virüsü’nden kaynaklanmaktadır. Fakat bilimsel çalışmalara göre Corona Virüsü %2 ila %10 oranında FIP virüsüne dönüşme potansiyeli taşımaktadır.

Buna ek olarak, kedinizin deri sağlığı hakkında bilinçlenmek için Kedilerde Deri Hastalıkları ve Tedavi Yöntemleri başlıklı içeriğimize de göz atabilirsiniz.

Corona Virüsü Hayvanlardan İnsana Geçer mi?

Cerrahi maske takan kısa saçlı kadın ile cerrahi maske takan köpeği

Kedi ve köpeklerde Koronavirüs’e rastlandığı, fakat mutasyon söz konusu olmadığı sürece büyük bir risk oluşturmadığını açıkladıktan sonra artık evcil hayvanların bu virüsü insanlara bulaştırma ihtimalleri olup olmadığını masaya yatırabiliriz.

Bu doğrultuda en güvenilir bilgi kaynaklarından biri olarak niteleyebileceğimiz Dünya Sağlık Örgütü’nün (World Health Organization - WHO) yayınladığı açıklamaya yer vermemiz, zihninizde bu konuya dair soru işaretlerini gidermeye yeterli olacaktır diye düşünüyoruz.

Buna göre WHO tarafından deklare edilen açıklamaya göre kedi ve köpekler dahil evcil hayvanların COVID-19 enfeksiyonunun kaynağı olabileceğine dair bugüne kadar herhangi bir bilimsel kanıt bulunmamıştır. Dolayısıyla can yoldaşlarınızın taşıdıkları Corona Virüsü’nün sizde bir enfeksiyona neden olmayacağı sonucuna rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Hem kedi hem de köpek sahibi olanların ise akıllarından geçirdikleri bir diğer soruya da yine bu başlık altında yanıt vermiş olalım: Kedilerden köpeklere ya da köpeklerden kedilere Korona Virüsü geçer mi? Hayır.

Kedilerde bulunan Korona Virüsü köpeklere geçmez, köpeklerde bulunan Korona Virüsü de kedilere geçmez. Yani evcil dostlarınızla evinizde mutlu ve güvenli bir şekilde yaşamayı sürdürmenizin önünde hiçbir engel yok.

Köpekler için risk taşıyan kanlı ishal hakkında bilgi sahibi olmak için Köpeklerde Kanlı İshal Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri başlıklı içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

Corona Virüsü Kedi ve Köpekler İçin Korunma Yöntemleri

Kucağındaki kedisinin başını öpen sakallı adam

Koronavirüsü kaynaklı enfeksiyonları evcil hayvanların insanlardan daha farklı yaşadıklarını artık biliyorsunuz. Görece düşük bir ihtimal de olsa mutasyona uğramadığı sürece hafif şekilde atlatılabilen bu virüs ailesinden kedinizi ve köpeğinizi korumak için uygulayabileceğiniz yöntemlerin en başında hijyen gelmektedir.

Bu anlamda kedi ve köpeğin bulunduğu ortamın temizliği, aşılarının düzenli bir şekilde yaptırılması, stres kaynaklarının ortadan kaldırılması, hayvanların vitamin, mineral ve diğer besin ögeleri açısından zengin mamalarla beslenmesi gibi faktörlere dikkat ederek önlem alabilirsiniz.

Temel olarak kedinizin ve köpeğinizin bağışıklık sistemini güçlendirmeye önem vermeniz yararınıza olacaktır. Bunun için en doğru yol gösterici ise hiç şüphesiz ki veteriner hekiminiz olacaktır.

Ankara Çayyolu’nda 2005 yılından beri hayvan sevgisi ve meslek etiğini göz önünde bulundurarak tüm dostlarımıza hizmet vermekteyiz. Kliniğimiz 700 m2 açık, 500 m2 kapalı alan olmak üzere üç katlı müstakil bir yapıya sahiptir.