Küçük Köpek Cinsleri ve Bakımları

Küçük köpek cinsleri oldukça sevimli olmaktadır. Bazı küçük köpek ırklarının diğerlerinden daha fazla egzersiz ve bakıma ihtiyacı vardır. Evinizde uzun süre kalabilecek biraz eğitim ve biraz da yardım ile neredeyse mutlu olabilecek bazı köpek ırkları bulunmaktadır. Bu ırklar nelerdir? Nasıl bakmalı ve nasıl ilgilenmelisiniz?

Küçük köpek cinsleri ve bakımlarını sizler için inceledik. Evcil hayvanlar, bizler için çok iyi birer arkadaştır. Bir köpekle birlikte yaşamak sizi mutlu eder ve eşsiz bir eğlence ve hayat arkadaşı yaratır. Sık sık köpeklerin bir apartmanda mutlu olmadıklarını duyuyoruz, ancak durum böyle değildir. Tek düşünmeniz gereken köpeklerin egzersiz yapması için zamana ihtiyacı olduğunu bilmenizdir.

Size İyi Bir Arkadaş Olabilecek Küçük Köpek Cinsleri

Şimdi evde bakımlarını kolayca yapabileceğiniz, küçük evlerde dahi kolaylıkla besleyebileceğiniz küçük köpek cinslerini anlatalım…

Welsh Corgi

Küçük köpek cinsleri, welsh corgi

Welsh corgi köpekleri çok sakin ve kibardırlar. Neyse ki ihtiyaç duydukları egzersiz ılımlı ve az olmaktadır. Her gün yürüyüşlerinin ağırlıklı olarak kilolarını kontrol etmek için yapılması gerekmektedir. Çünkü tembel oldukları için kilo alma eğiliminde olmaktadırlar. Her zaman tasmalı basit bir yürüyüş yeterli olmaktadır. Ayrıca koku alma duyuları çok fazladır. Welsh corgi köpekleri ilgiden hoşlanmaktadır. Ayda iki kez banyo istekleri giderilmelidir. Bu küçük ırk köpek cinsleri inatçı olabilmektedirler.

Fransız Bulldog

Küçük köpek cinsleri, fransız bulldog 

Kanepede oturmayı en çok seven köpek ırkı fransız bulldoglardır. Sizi yerinizden kaldırabilmektedir. Arkadaş canlısı ve enerjik bir ırktır. Ancak yaramaz çocukları sevmezler fakat yaşlılarla iyi geçinmektedirler. Bu köpek türleri sıcakta nefes almakta zorlanmaktadır. Bu yüzden sıcak havalarda soğuk duş aldırmalısınız. Bu köpeklerde salya akıntısı bulunmaktadır ve ağız bakımı dikkatli bir şekilde yapılmalıdır. Egzersiz olarak 15 dakika yeterli olmaktadır.

Malta Köpeği

Küçük köpek cinsleri, malya teriyer 

Bayanların en çok tercih ettiği bir köpek ırkıdır. Malta köpekleri güzel, beyaz ve uzun kürklü zarif evcil köpeklerdir. Tüylerine özel özen gösterilmesi gerekmektedir. Diğer yandan ciddi egzersiz ve uzun yürüyüşlere ihtiyaçları yoktur. Bu köpekler ev ortamında sakin davranmaktadırlar.

Sahiplerine çok sadık olmaktadırlar. Fazla ilgi gösterilen malta köpeği, sahibini başka insanlardan kıskanabilmektedir. Ancak çocukları çok fazla sevmezler. Eğitim olarak başarısız bir ırktır. Özelikle tuvalet eğitimi başarısızlıkla sonuçlanmaktadır. Beslenme konusunda yemek seçimi yapmaktadırlar.

Pekinez

Küçük köpek cinsleri, pekinez

Pekinez köpekleri düşük enerjili köpeklerdir ve bütün gün birlikte çalışmak sizin için mükemmel bir seçim olmaktadır. Bu köpek ırkı sakin ve sabırlıdır. Daire de çok mutlu yaşarlar, yürüyüş ve oyun için ihtiyaç duydukları zamanı ayırdığınız sürece özel bir sorunu olmamaktadır. Onları erken yaşta doğru sosyalleştirdiğinizden emin olmalısınız.

Pekinez uzun tüylere sahiptir. Pekinez ırkının kürküne göre bakımı da değişmektedir. Haftada bir taranması ve gerektiği zaman banyo yaptırılması gerekmektedir. Dost hane bir yaklaşımı bulunmaktadır. Ancak sahibini kıskanmaktadırlar.

Pomeranian Boo

Küçük köpek cinsleri, poomeranian boo 

Oldukça küçük köpek türleridir. Oyuncağa benzemesiyle ünlüdür. Kısa ve yumuşak tüyleri bulunmaktadır. Düşündüğünüz kadar enerjik bir köpek türü değildirler. Bu köpekler çoğunlukla bir daire içinde uzun süre yalnız kalabilirler. Nispeten sessiz köpeklerdir. Çok havlamazlar, bu yüzden çok mükemmel bir seçimdir.

Düz ve kısa tüyleri az taranmasını gerektirmektedir. Banyo ihtiyacı pek fazla olmamaktadır. Tüyleri taranmalı ve gözleri düzenli olarak temizlenmelidir. Kulakları ve gözleri yabancı madde ve kenelere karşı düzenli kontrol edilmelidir. Poomeranian Boo özellikleri için bu yazımızda bu şirin köpekler hakkında daha detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Pug

Küçük köpek cinsleri, pug 

Köpeklerin palyaçosu olarak bilinmektedirler. Patronlarına teşekkür etmeyi severler ve bir arkadaş için harika bir seçimdir. Bir apartman dairesinde çok mutlu yaşarlar ve minimum egzersiz yapmaları gerekmektedir. Bu köpek türü sadece oynamayı sevmektedir. Çok iyi huylu, sadık köpeklerdir ve çocuklarla araları iyidir. Bu köpeklerin dişlerinin bakımına özen gösterilmelidir, sık sık veteriner bakımı gerektirmektedir. Sakin oyuncu köpeklerdir ancak yabancılara karşı sıcakkanlı değildirler.

Yorkshire Terrier

Küçük köpek cinsleri, yorkshire terrier

Yorkshire Terrier bir daire için ideal bir köpektir. Küçük bedenleri olduğu için çok fazla havlamazlar. Bu yüzden komşunuzun sıkıntıya girmesi konusunda endişelenmenize gerek yoktur. Aynı zamanda dost canlısı ve yeni deneyimlere kolayca adapte olmaktadırlar. Uzun yürüyüşlere ihtiyaçları yoktur.

Bu köpek türleri düşündüğünüz kadar hareketsiz değillerdir. Ancak İnanılmaz derecede hızlı koşma yetenekleri bulunmaktadır. Günlük yaşamlarında uykuyu çok sevmektedirler. Çok enerjik cesur ve zeki bir köpek ırkıdır. Aile bireylerine bağlı olup yabancıları asla sevmezler.

Diğer canlılara saldırgan yaklaşabilmektedirler. Uzun tüyleri olduğundan bakıma ihtiyaçları bulunmaktadır. Kış aylarında çok dikkat edilmesi gerekmektedir. Soğuğa karşı dayanıksızdır. Tüyleri her gün taranmalıdır.

Tüm köpekler gibi, küçük köpeklerin de belirli zaman aralıklarında alanında uzman bir veteriner hekime götürülerek muayene edilmesi sağlıklı bir yaşam sürmeleri açısından büyük önem arz eder. Bu konuda cerrahi, ağız ve diş sağlığı, endoskopi gibi pek çok farklı alanda hizmet sunan Vetrium Veteriner Kliniği'nin uzman ekibine güvenebilirsiniz.

Eğer tüy dökmeyen bir köpek yavrusu arayışındaysanız Tüy Dökmeyen Köpek Cinsleri ve Bakımları başlıklı içeriğimizi okuyarak detaylı bilgi edinebilir böylece minik dostunuzun hangisi olacağına karar verebilirsiniz.

Bu yazıyı paylaş: