Eve Uyum Sağlayacak En Temiz 5 Evcil Hayvan

Bir hayvanın bakımını üstlenmek ve onunla aynı yaşam alanını paylaşmak hiç şüphesiz büyük bir sorumluluk gerektiriyor. Bu doğrultuda hayvan sahiplenmek isteyen bireylerin en çok araştırma yaptığı konuların başında da en temiz evcil hayvan hangisidir sorusu geliyor.

Peki evinizi gönül rahatlığı ile paylaşabileceğiniz ve ona sıcacık bir yuva sunabileceğiniz, ev ortamına uyum sağlayacak ve temizlik ile ilgili herhangi bir sorun yaşamayacak evcil hayvanlar hangileridir? Bu soru sorulduğunda akla ilk gelen örnek kedi ya da köpek olsa da aslında ev ortamına kolaylıkla adapte olabilecek pek çok hayvandan söz edilebilir.

Yazımızı sonuna dek inceleyerek, en temiz evcil hayvanların hangileri olduğunu ve bu hayvanların temizlikleri ile ilgili bilmeniz gereken detayları öğrenebilirsiniz.

Ek olarak kedi ve köpeğin aynı evde yaşayıp yaşayamayacağına dair merak ettikleriniz var ise En Kritik Konu: Kedi ve Köpek Aynı Evde Yaşar Mı? başlıklı yazımızı incelemenizi tavsiye ederiz.

En Temiz Evcil Hayvan Hangisidir?

Daha önce de sözünü etmiş olduğumuz gibi bir canlıya evinizin kapılarını açmak ilk bakışta korkutucu görünebilir. Bir hayvan sahiplendiğinizde evinizin kirleneceğini ya da eşyalarınızın zarar göreceğini düşünüyorsanız bu konuya dair endişelerinizi bir kenara bırakmanızda fayda var.

Çünkü listemizde yer alan evcil hayvanların tümü, kirli olmaktan haz etmiyor ve temizliğine önem veriyor. İşte temiz olduklarından şüphe duymamanız gereken 5 hayvan!

1. Kedi

en temiz evcil hayvana örnek olacak kendini temizleyen kedi Kediler, insanlar tarafından çok sevilen ve ev ortamına kolaylıkla uyum sağlayan evcil hayvanlar arasında yer alıyor. Kendilerine has davranışları ve karakteristik özellikleri ile dikkat çeken pek çok farklı kedi ırkı bulunuyor. Van Kedisi, Ankara Kedisi, Russian Blue ise evde beslemeye en uygun kedi cinsleri arasında yer alıyor.

Tuvalet ihtiyacını kumu sayesinde kendi başına kolaylıkla giderebilmesi ve uyanık olduğu zamanın büyük bir bölümünde kendisini temizleyerek bakım yapması ise kedilerin ne kadar temiz hayvanlar olduklarının en önemli örneklerinden.

Bu doğrultuda sizin de, İç güdüsel olarak henüz bir buçuk aylık olduğu dönemden itibaren kendi kendine temizlenebilen bir evcil hayvan türü olan kediler ile çok iyi anlaşayacağınızda ve evde günlerinizi eğlenceli bir biçimde geçireceğinizden şüphemiz yok!

_Öte yandan, her ne kadar son derece titiz hayvanlar olsalar da günün birinde kedinizi kendi başınıza yıkamanız gerekebilir. Kendinizi buna önceden hazırlamak adına dilerseniz Minik Kedinizin Banyo Vakti! Kedi Nasıl Yıkanır? başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

2. Köpek

yerde yatan köpek En temiz evcil hayvan hangisidir sorusuna yer verdiğimiz içeriğimizde mutlaka olması gereken hayvan türlerinden bir tanesi de elbette sevimli ve arkadaş canlısı patili dostlarımız olan köpekler. _ En çok tercih edilen köpek dostlarımızın da tıpkı kediler gibi pek çok farklı türü bulunuyor ve bu köpek cinslerinin hemen hepsi farklı davranışlarla kendilerini ifade etmeye çalışıyor.

Köpeklerin önemli bir kısmının ortak özelliği ise son derece temiz olmaları… Temiz hayvanlardan biri olmaları nedeniyle köpeklerin banyo ihtiyacı sık sık değil aksine epey geniş aralıklarla oluyor.

Yine de bir köpek sahiplenmeyi düşünüyorsanız fakat temizliğini nasıl sağlayacağınıza dair endişeleriniz var ise 5 Adımda Köpek Nasıl Yıkanır? başlıklı yazımız okuyarak bu konuya dair bilgi edinebilirsiniz.

3. Tavşan

minik sevimli tavşan Tavşanlar, yumuşacık tüyleri ve sevimli tavırları ile özellikle de küçük yaştaki hayvan severlerin vazgeçemediği ve en çok istediği evcil hayvanlardan bir tanesi… Buna ek olarak tavşanlar da tıpkı kediler gibi kendilerini gün içerisinde sürekli olarak temizleyen son derece temiz evcil hayvanlar arasında ön plana çıkıyor.

Bu noktada eğer evinizin kapılarını bu sevimli mi sevimli hayvana açmak istiyorsanız onu temizlemek için yıkamaya kalktığınızda suda paniğe kapılabileceklerini ve bunun son derece kötü sonuçlar doğuracağını belirtelim.

Yine de bir tavşanın temizliğini sizin yapmanız gerekirse, onu suyun içerisine sokarak değil; ıslak bir bez yardımıyla temizlemenizi tavsiye ederiz. Tavşan bakımına dair daha fazla bilgi edinmek için Tavşan Bakımına Dair Her Şey başlıklı yazımızı da incelemeyi unutmayın.

4. Balık

akvaryumda yüzen balık Zannediyoruz ki bakımı en kolay hayvanlardan bir tanesi balıklardır. Türüne, sayısına ya da büyüklüğüne göre büyük ya da küçük akvaryum veya fanuslarda bakılan balıkların bir kısmı uzun yıllar boyunca yaşayabilmektedir. Buna ek olarak bazı balık türleri ise gerektiği gibi bakılmadığı takdirde kısa süre içerisinde hayatını kaybedebilmektedir.

Balıkların hem temizliği hem de bakımı için tek yapmanız gereken akvaryumdaki suyu doğru bir şekilde değiştirmek. Balıkların strese girmesini ve zarar görmesini engellemek adına balıkları akvaryumdan çıkarmadan suyun bir kısmını ara ara temizlemek daha etkili olacaktır.

Eğer bir evinizde bir ya da birden çok balığın bakımını üstlenmek isterseniz, bu ayrıntıları da göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederiz.

5. Muhabbet Kuşu

musluğun altında yıkanan muhabbet kuşu En temiz evcil hayvanlardan biri olan muhabbet kuşu, aynı zamanda yıkanmayı çok seven bir hayvan türü olması ile öne çıkıyor. Eğer kabarık tüyleri nedeniyle muhabbet kuşlarının temizliğinin uğraştırıcı olacağını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Çünkü muhabbet kuşları temizliklerini neredeyse kendileri sağlarlar.

Tek yapmanız gereken muhabbet kuşunun içine girebileceği boyuttaki bir kabın içerisine bir miktar su dökmek ve ilgisini bu yöne doğru çekmek. Bir süre sonra kuşunuzun kanatlarını çırparak hem yıkandığını hem de oyun oynadığını görebilirsiniz.

Buna ek olarak eğitimi de çok kolay olan muhabbet kuşlarının evlerinize neşe katacağından hiç kuşkumuz yok. Muhabbet kuşunun nasıl eğitileceğini merak ediyorsanız Cıvıl Cıvıl Neşesiyle Enerji Veren Muhabbet Kuşu Nasıl Eğitilir? başlıklı içeriğimizi incelemenizi öneririz.

suda yıkanan sarı kuş

Sizler için hazırlamış olduğumuz en temiz evcil hayvan listemizde, ev ortamında kolaylıkla adapte olabilecek ve kendi temizliğini yapabilecek evde beslenecek hayvanları sıraladık. Eğer bir hayvanın bakımını üstlenmek istiyorsanız listemizde yer alan evcil hayvanlara bir şans verebilirsiniz.

Ayrıca listemizde adı geçmeyen kaplumbağa, kertenkele ya da hamster gibi hayvanların da bakımı için nerelere ihtiyaç duydukları olduğunu öğrendikten sonra bu hayvanları da evinizde gönül rahatlığı ile besleyebileceğinizi belirtelim.

Öte yandan evinizi açacağınız patili dostunuzun tüm veteriner ihtiyaçları için kaliteli hizmet anlayışı ile fark yaratan Vetrium Veteriner Kliniği’ne güvenebileceğinizin de altını çizelim.

Evcil hayvan dostlarımızın bakımı ile ilgili bilmeniz gerekenleri bir araya getirdiğimiz keyifli ve faydalı diğer içeriklerimiz için blog sayfamızı ziyaret etmeyi unutmayın!

Bu yazıyı paylaş: