whatsapp call-info

Tüy Dökmeyen Köpek Cinsleri ve Bakımları - Vetrium Çayyolu Veteriner Kliniği

"İşimizi Sevgiyle Yapıyoruz"

Tüy Dökmeyen Köpek Cinsleri ve Bakımları

30-11-18

Köpek beslemek isteyip de kimi zaman yaşadığı dairenin uygun olmamasından, kimi zaman da bakımından korkup bir köpek sahiplenemeyen çok fazla kişi olduğunu biliyoruz. Bu yüzden köpek beslemek isteyip de bu sebeplerden dolayı bir adım atamayanlar için tüy dökmeyen köpek cinsleri hakkında bilgi vermek istedik. Bilinenin aksine tüm köpek cinsleri tüy döken ve bakımı zor cinsler değillerdir. Bazı köpek cinsleri, çok tüylü olmasından dolayı tüy dökülmesi çok olmasına rağmen, bazı köpek cinsleri çok az tüy dökerler ve bakımları çok kolaydır. Örnek olarak bazı küçük köpek cinsleri çok fazla tüy dökmemektedirler.

Apartmanda Beslenebilen, Tüy Dökmeyen Köpek Cinsleri

Apartman dairesinde beslemeye uygun, bakımı kolay olan tüy dökmeyen köpek cinslerini aşağıda sizler için sıraladık. Yorkshire Terrier, Shih-tzu ya da Malta Teriyerinden biri belki de ilerideki minik dostunuz olacak! 😊

Malta Teriyeri

tüy dökmeyen köpek cinsleri

Tüy dökmeyen köpek cinsleri arasında en bilinenlerinden biri olan Malta Teriyeri, minik ve şirin görünümü ile de herkesin ilgisini çeker. Küçük köpek cinsleri arasında yer alan Malta Teriyeri, tüy dökmediği için alerjisi olan kişilerin bakabileceği bir köpek. Küçük yapıları ile apartman hayatına da uygun olan bu cins, öğrenmeye meraklı olmasından dolayı tuvalet eğitimini de en çabuk öğrenen ırklar arasındadır.

Yüksek enerjili, sosyal ve arkadaş canlısıdır. Malta Teriyerine sahip olduğunuzda oyunu çok seven, sahibinin kucağında oturmaya bayılan minik ve şirin bir köpeğiniz olabilir. Tüyleri çok dökülmediği için bakımı kolaydır. Vücudundaki ölü tüyler fırçalanarak atılmalıdır fakat çok fazla fırçalama yapılmasına da gerek yok. Gözleriin çevresindeki rahatsız edici tüyleri de zaman zaman temizlerseniz onları daha rahat ettirmiş olursunuz. 🙂

Boston Terrier

Tüy Dökmeyen Köpek Cinsleri

Boston Terrier küçük köpek cinslerinden olup, apartman yaşamına uygun olan ırklardan birisidir. Sevimli görünümü ile çok fazla sevginizi kazanacağından eminiz. Siyah ve beyaz dalgalı renk tonlarında tüylerinin olması onların karateristik özelliklerinden birisidir. Uysal ve sakin bir köpek cinsidir ve çocuklarla anlaşma ve evde besleme bakımından en ideal köpeklerdendir. Tüy dökmeyen köpek cinsleri arasında en çok bilinenlerden birisi de bu Boston Terrier’dir.

Sahibine karşı son derece duygusaldır ve çocuklara karşı da aşırı sabırlı olan karakteristik bir özelliğe sahiptir. Zeki bir köpek cinsi olduğu için kolayca eğitilebilirler. Uysal olması, ailenizde herkesle sevecen bir şekilde anlaşabilir olması ve tüy dökmeyen, küçük köpek cinsleri arasında olması ile apartman yaşamına uyum sağlayabilecek ve bakımı kolay olan bir köpektir. tüylerinin Tüylerinin kısa yapılı olması sayesinde bakımı oldukça basittir ve hatta günlük bakım gerektirmez. Fakat yine de 3 günde bir tüylerini taranması faydalı olacaktır.

Shih-tzu

tüy dökmeyen köpekler

Shih-tzu evinize alıp besleyebileceğiniz, minik, sevimli ve neşeli yapısı sayesinde evinizde minik dostunuz olabilecek bir türdür. Çocuklarla ve diğer evcil hayvanlarla iyi geçinmesi evde bakılabilecek ailenize en uygun ırklardan biridir. Az havlama özelliği göstermelerinden dolayı bekçilik ya da bunun gibi koruyucu durumlara uygun değillerdir. Eğitimlerinde sabır ve kararlılık en önemli unsurlardır.

Tüy dökmeyen köpek cinsleri arasında yer alan Shih-tzu, bu bakımından neredeyse hiç tüy dökmeyen olarak adlandırılabilir. Bu yüzden apartman yaşamına en uygun köpeklerden biridir. Tüy ve genel bakımı da kolaydır. Tüylerin birbirine karışmasını ve sonradan daha da zorlaşmaması için günlük tarama yapmanız iyi olabilir. Yüzünün etrafındaki onu rahatsız eden tüylerinin toplanması onu çok rahat ettirecektir. 🙂 Ayda bir profesyonel bir pet kuaför tarafından bakımının yapılması da daha uygun olacaktır.

Papillon

Tüy Dökmeyen Köpekler

Kolay eğitilebilirliği bakımından listede kritik yere sahip olan bir cinstir. Eğitimlere verdiği hızlı cevap ve şirinliği ile öne çıkan Papillon’lar az tüy döken köpek cinsleri arasındadır. Sahibine karşı çok koruyucu bir tutum sergiler ve bu yüzden eve gelen yabancı kişilere karşı biraz fazla havlayabilirler. Apartman dairesinde büyütecekseniz bu konuda eğitim alması iyi olur. Çok küçük çocuklar hariç olmak üzere çocuklarla genel olarak iyi anlaşabilen bir köpek türüdür. Zeki ve sürekli canlı görünen bir köpektir.

Tüyleri çok falza dökülmediği için bakımı zor olmayan bir köpektir. Ama uzun tüy yapısı olmasından dolayı her gün fırçalama isterler. Koku sorunu olmayan ve temiz bir köpektir. Bu özelliği nedeniyle apartman yaşamına ve köpek bakımından çekinen kişiler için uygun bir köpektir. Aylık veteriner bakımları yapıldığı takdirde bakımı kolay, evinize neşe bir köpektir.

Yorkshire Terrier

tüy dökmeyen köpek cinsleri yorkshire terrier

Sevimli, masum görünümü ve yumuşacık, ipeksi tüyleri ile evinizde sevip okşamaya doyamayacağınız bir köpek cinsidir. Güzel ve sevimli görünümleri ile birçok güzellik yarışmasında ön sıralarda yer alırlar. 🙂 Küçük yapılarına rağmen maceracı ve cesur olan Yorkshire Terrier’ler, sadık ve sahibine karşı harika köpeklerdir. İlgi ve sevgiyle mutluluktan uçan bir köpek cinsi olmasının yanında inatçı bir yapısı vardır. Apartman yaşamına uygun olan bu köpekler için soğuk iyi değildir ve soğuktan iyi korunmaları gerekmektedir.

Tüy dökmeyen köpek cinsleri arasında olmasıyla köpek bakımından korkanlar için uygun bir köpektir. Tüy bakımlarının sık sık taranarak yapılması iyi olur ve diş bakımları da önemlidir. Çok fazla egzersize ihtiyaç duymayan bir cins olmasına rağmen ara sıra egzersiz yaptırmak onu mutlu edecektir ve sağlığına iyi gelecektir.

Köpek bakımından korkan, apartmana uygun köpek cinslerini arayan veya tüylere karşı alerjisi olan kişiler için tüy dökmeyen köpek cinslerini tek tek yazdık. Evinizde bir köpek beslemek istiyorsanız, bakımlarından korktuğunuz için daha fazla bu minik sevimlilerle birlikte yaşama şansını ertemeyin! 🙂 Köpek bakımı konusunda daha detaylı bilgi isterseniz Köpek Patisi ve Tırnak Bakımı üzerine hazırladığımız içeriğimizi de mutlaka okuyun!

Apartmanda beslemek için uygun olan, büyümeyen köpek cinsleri hakkında yazdığımız içeriğimizi linkten okuymayı unutmayın! 😊

Ankara Çayyolu’nda 2005 yılından beri hayvan sevgisi ve meslek etiğini göz önünde bulundurarak tüm dostlarımıza hizmet vermekteyiz. Kliniğimiz 700 m2 açık, 500 m2 kapalı alan olmak üzere üç katlı müstakil bir yapıya sahiptir.