Kedilerde Bölgesel Tüy Dökülmesi: Nedenleri ve Bakımı - Vetrium Çayyolu Veteriner Kliniği

"İşimizi Sevgiyle Yapıyoruz"

Kedilerde Bölgesel Tüy Dökülmesi: Nedenleri ve Bakımı

05-07-19

Uzman Veteriner Hekim Serkan Güngör

En sevdiğimiz tüylü dostlarımızdan kediler, yıl boyunca tüy dökerler. Ancak mevsim geçişlerinde veya beslenme düzeni değişikliklerinde bu tüy dökülmesinin arttığı gözlemlenmektedir. Normal bir süreç olan bu gibi fizyolojik tüy dökülmelerinin yanı sıra kimi zaman da anormal boyutlara ulaşan tüy dökülmeleri söz konusu olabilmektedir. Çoğunlukla patolojik bir durumun belirtisi olan yoğun tüy dökülmelerinde kedi ebeveynlerinin durumla nasıl baş edeceklerini bilmeleri son derece önemli. Bu doğrultuda kedilerde bölgesel tüy dökülmesi neden olur, nasıl önüne geçilebilir gibi soruların yanıtlarını bulmakta büyük yarar var.

Kedilerde bölgesel görülen tüy dökülmeleri, kronikleşme olasılığı bulunan bir hastalığın habercisi olabileceğinden üzerinde önemle durulması gereken bir konudur. Bu anlamda kedi sahiplerinin kedilerinin tüylerindeki değişiklikleri gözlemleyerek gereken aksiyonları almaları gerekmektedir. Ancak kedi ırkları özelliklerinden dolayı bazen bölgesel tüy dökülmelerini anlayabilmek çok kolay olmayabilir. Örneğin, çok uzun tüylü kedilerde tüylerin seyrekleştiği ilk bakışta anlaşılamayabilir.

Fakat artık tüyler önemli ölçüde dökülüp deri yüzeyi göründüğünde gerekli aksiyonları almak için çok geç kalınmış olabiliyor. Peki kedi sahipleri, en yakın arkadaşlarının hastalık belirtilerini başka nasıl teşhis edebilir? Bu gibi durumlarda kedinizin davranış özelliklerini gözlemlemeniz de bir sorun olup olmadığı konusunda fikir yürütmenize yardımcı olabilir. Bu  doğrultuda, kedilerde bölgesel tüy dökülmesine aşırı kaşınma, kızarıklık, deride kabarıklık ve lezyon oluşumu görüldüğünde gerekli tedavi ve bakımla ilgili olarak veteriner hekiminizle gözlemlerinizi paylaşmanızı tavsiye ederiz.

Kedilerde Bölgesel Tüy Dökülmesi Neden Olur?

kedi kulağında tüy dökülmesi, bölgesel tüy dökülmesi, ringworm hastalığı, kedilerde cilt hastalığı

Kedilerde bölgesel tüy dökülmesi, dikkate alınması gereken bir durumdur. Kimi zaman stres kaynaklı görülebilen bölgesel tüy dökülmeleri kedilerde deri hastalıkları ya da başka kronik hastalıkların yaşandığına ve sağlığının bozulduğuna işaret ediyor olabilir. Diğer yandan bu rahatsızlığın temel nedeni parazitler, bakteriyel enfeksiyonlar, mantarlar, bağışıklık sistemi ile ilgili bozukluklar, alerjiler de olabilir. Ayrıca beslenme bozukluğu ve hormon dengesinin değişmesi de tüy dökülmesine yol açan faktörler arasında sayılabilir.

Kedilerde bölgesel tüy dökülmesi nedenlerini biraz daha açmak gerekirse; pire, kene gibi parazitler sonuçları ciddi boyutlara varan rahatsızlıklara neden olabileceğini belirtmekte fayda var. Böyle bir durumda, belirli bir bölgede başlayan tüy dökülmesi zamanla tüm vücuda yayılabilir. Ayrıca tüy dökülmesine kaşıntı, kızarıklık ve deride oluşmaya başlayan enfeksiyonlar da eşlik edebilir.

Mantarların neden olduğu bölgesel tüy dökülmelerinde ise hangi mantar türünün bu rahatsızlığa yol açtığını bilmek, tedavi yöntemi açısından oldukça kritiktir. Bakteriyel enfeksiyonlardan kaynaklanan tüy dökülmesi sorunu, çoğunlukla başka bir travmanın sonucunda görülür. Diğer nedenlere benzer şekilde bakteriyel enfeksiyonlar söz konusu olduğunda da gerekli önlemler alınmadığı takdirde tüy dökülmeleri artış gösterebilir.

Yoğun tüy dökülmelerinin bir diğer nedeni ise kanserli hücrelerdir. Kedi ebeveynlerinin kimi zaman üzerinde fazla durmadığı tüy dökülmelerinin kansere dahi işaret edebileceği öngörülmeli ve olabildiğince hızlı bir şekilde veteriner hekim ile iletişime geçilmelidir. Öte yandan hormonal düzensizlikler de kedilerde bölgesel tüy dökülmesi nedenlerinden biri olarak karşımıza çıkabilir. Bu gibi durumların yaşanmaması adına bölgesel tüy dökülmesi gözlemlediğiniz anda rahatsızlığı asla hafife almamanız gerektiğini tekrar belirtmek isteriz.

Kedilerde Bölgesel Tüy Dökülmesini Önlemenin Yolları

Kaşınan kedi, beyaz kedi, kedilerde tüy dökülmesi

Kedinizin yaşam kalitesinin düşmesini önlemek ve daha uzun yıllar ailenizde kalmasını sağlamak için tüy dökülmesini teşhis etmek kadar bu sorunun yaşanmasını önlemek için çabalamak da önemli. Kedinizin ihtiyaç duyduğu bakımı göstermeniz, bu anlamda atılabilecek en öncelikli adımlardan. Ek olarak, kedinizin yaşına, cinsine ve tercihlerine göre beslemeniz de olumsuz durumların önüne geçmede etkili olacaktır.

Yine de kedilerde bölgesel tüy dökülmesi yaşanıyorsa, en başta bu soruna yol açan rahatsızlığın kaynağı keşfedilmelidir. Bunun için de daha önce sözünü ettiğimiz belirtilere rastladığınızda veteriner hekiminize danışmanız işinizi kolaylaştıracaktır. Veterinerinizin konuyla ilgili kesin teşhisinden sonra gerekli görülen tedavi süreci başlatılabilir. Veteriner hekimler, bu tür rahatsızlıkların sağlıklı bir şekilde teşhis edilebilmesi için klinik muayenenin yanı sıra birtakım tahlil ve testlere başvurabilir.

Çıkan sonuçlar doğrultusunda da tüy dökülmesine yol açan rahatsızlığın giderilmesi için gereken tedavi yöntemi de belirlenecektir. Tedavinin başarıyla sonlandırılmasının ardından kedinizin bölgesel tüy dökülmesi sorunu da ortadan kalkacaktır. Bu noktada hiç şüphesiz ki veteriner hekiminizin deneyimi ve bilgi birikimi son derece kritik bir önem taşıyor. Dolayısıyla sevgili dostunuzun en doğru tedaviyi görebilmesi için donanımından emin olduğunuz veterinerlere danıştığınızdan emin olmalısınız.

Ankara Vetrium Veteriner Kliniği, Ümitköy veteriner hizmetleri ihtiyacınızı profesyonel ve alanında uzman kadrosu ile kedinizin yaşamına sizin kadar değer veriyor. Siz de kedinizin veteriner ihtiyaçları için Ankara Vetrium Kliniği’ni tercih edebilir ve minik dostunuzun sağlığını deneyimli ellere emanet edebilirsiniz.

Ankara Çayyolu’nda 2005 yılından beri hayvan sevgisi ve meslek etiğini göz önünde bulundurarak tüm dostlarımıza hizmet vermekteyiz. Kliniğimiz 700 m2 açık, 500 m2 kapalı alan olmak üzere üç katlı müstakil bir yapıya sahiptir.