Yavru Kedi Bakımı Nasıl Yapılır? Nelere Dikkat Edilir? - Vetrium Çayyolu Veteriner Kliniği

"İşimizi Sevgiyle Yapıyoruz"

Yavru Kedi Bakımı Nasıl Yapılır? Nelere Dikkat Edilir?

20-01-19

admin

İnternet ortamında yavru kedi bakımı nasıl yapılır sorusu sıklıkla sorulmaktadır. Bu soruların nedenlerinin başında, sokaklarda çok fazla yavru kedi bulunması ve insanların da bunları sahiplenmesi olmaktadır. Yavru kediler sahiplenmek istendiğinde öncelikle annesi aranmalıdır, çünkü ne kadar iyi bakılırsa bakılsın, kendi annesi gibi bakmak ve beslemek imkansızdır. Bunun için de kediden uzak bir yerde bir süre annesinin gelip gelmediğinin kontrol edilmesidir. Özellikle 3 ile 4 haftadan daha küçük kedilerin bakımları oldukça zordur.

Birçok yavru kedi sahiplenmeyi düşünenler, yavru kedi bakımında nelere dikkat edilir? sorusunun cevabını aramaktadır. Bu sorunun cevapları ise; ilk yardım, beslenme, tuvalet eğitimi, temizlik ve oyun olmaktadır.

Yavru Kedi Bakımı: Beslenme

Yavru kedi bakımında ikinci önemli husus ise beslenme olmaktadır. Yavru kediler normalde büyüme çağına kadar gerekli olan tüm besinleri anne sütünden almaktadır. Annesiz yavru kedilere ise genellikle pastörize inek veya koyun sütü verilmektedir.

Yavru kedilerin beslenmesinde en ideal besin ise, kolay hazırlanabilen ve besin değeri yüksek kedi süt tozları olmaktadır. Bu tozlar bulunamaz ise pastörize sütler kullanılabilir ama öncelik daha yüksek besin değeri olan keçi sütü olmalıdır.

Bu sütler veya hazırlanan karışımlar, yavru kedinin ağzına uygun olarak, meme uçları çarpı şeklinde kesilen biberonlarla verilmelidir. Besleme ise yavru kedinin gelişimine bağlı olarak, 3 saat ile 6 saatte bir ve sırt üstü yatar pozisyonda verilmelidir. 4 ile 5 haftadan büyük yavrular ise artık mama yemeye başlamaktadır.

İlginizi Çekebilir: Yavru kedi nasıl beslenir konusuna dair daha ayrıntılı bilgiyi ilgili yazımızdan da inceleyebilirsiniz. Yemek ve mama bilgileri, yöntem ve miktarları konularını detaylı bir şekilde inceledik! 🙂

yavru kedi bakımı

Yavru Kedi Bakımında Tuvalet Eğitimi

Öncelikle yavru kedi bakımında tuvalet eğitiminin çok önemli olduğu bilinmelidir. Yavru kedinin idrar ve dışkı yapması gözlenmelidir. Anneleri bu işlemi yalayarak yaptırmaktadır. Annesi olmayan yavru kediler için ise bu işlem ıslak mendille silerek ve karınlarına hafif masaj uygulayarak yaptırılmalıdır (eğer zorlanıyorsa). Dördüncü haftadan sonra ise yavru kediler yemek yedikten ve su içtikten sonra, alınan kedi kumlu yerlerin üzerine konarak, sürekli aynı yere yapmaya alıştırılmalıdır.

Yavru Kedi Bakımı ve Temizlik

Yavru kediler için temizlik önemlidir fakat hayati değildir. Bu nedenle ilk 3-4 gün yavru kediler yıkanmazlar. Bunun yerine ıslak mendillerle temizlikleri yapılmalıdır. İlk bir hafta yavru kedide bir sağlık sorunu oluşmaz ise ılık su ile üşütmeden yıkanıp, fönün en düşük seviyesi ile kurutulmalıdır. Eğer yavru kedinin cildinde yara veya pire gibi parazit görülürse, veterinere götürülerek, tedavisi yaptırılmalıdır. Evcil hayvan dermatoloji hizmeti için Veteriner Kliniği’nde uzman hekimler tarafından hizmet alabilirsiniz.

yavru kedi bakımı temizlik

Yavru kedinizi nasıl temizlemeniz gerektiği ile ilgili ayrıntılı bilgiyi Minik Dostunuzun Banyo Vakti! Kedi Bakımı Nasıl Yapılır? konulu içeriğimizi inceleyerek öğrenebilirsiniz.

İlk Yardım

Sokaklardan sahiplenilen yavru kedilerde en büyük problem vücut ısısı düşüklüğü olmaktadır. Annelerinin vücut ısısı ile ısınan bu yavrular, annelerinden uzak kaldıklarında bu sıcaklığı yaratamamaktadır. Bunun için bir battaniyeye sarmak en iyi yöntem olmaktadır. Evde doğan yavru kedilerde ise anneleri olduğu için böyle bir problem oluşmamaktadır.

Daha sonra ise kedinin kan şekeri seviyesini yükseltmek için, ağzına damlalıkla şekerli su damlatılabilir veya bir parça bal sürülebilir. İlk yardım konuları tamamlandıktan sonra ise, yavru kediler eve sokulmadan önce mutlaka veterinere götürülmelidir. Bu kediler sokaklarda yaşadıkları için her türlü virüs ve mikrobu da taşıyabilmektedir.

Veterinerde genel temizlik ve bakımı yapıldıktan sonra, gerekli aşısı da yaptırılıp, yavru kedi sağlıklı ise eve götürülmelidir. Belediyenin veterinerleri bu işlemleri tamamen ücretsiz olarak yapmaktadır. Eve götürüldüğünde ise, bir karton kutunun içine, battaniye serilerek yavru kedinin ilk yuvası yapılabilir. Ayrıca, kedinin bulunacağı oda da mutlaka 18 derece ile 21 derece arasındaki sıcaklıklarda olmalıdır.

yavru kedi bakımında oyun

Oyun

Oyun, yavru kediler için sadece bir eğlence aracı değil, aynı zamanda fiziksel ve mental gelişimleri için önemli bir araçtır. Bu nedenle yavru kedilerin oynayabileceği basit oyuncaklar alınarak, gelişmeleri ve daha canlı olmaları sağlanmalıdır.

Minik, yavru kedi bakımı nasıl yapılır ile ilgili uzman hizmeti Vetrium Veteriner Kliniği‘nden alabilirsiniz.

Ek olarak kedilerle ilgili daha detaylı bilgi edinmek için kedi beslenmesi, bakımı ve hastalıkları ilgili pek çok faydalı bilgiyi bir araya getirdiğimiz blog sayfamızı ziyaret etmenizi öneririz.

Ankara Çayyolu’nda 2005 yılından beri hayvan sevgisi ve meslek etiğini göz önünde bulundurarak tüm dostlarımıza hizmet vermekteyiz. Kliniğimiz 700 m2 açık, 500 m2 kapalı alan olmak üzere üç katlı müstakil bir yapıya sahiptir.