Köpek Eğitimi Rehberi, Köpek Eğitimi Nasıl Yapılır? - Vetrium Çayyolu Veteriner Kliniği

Köpek Eğitimi Rehberi, Köpek Eğitimi Nasıl Yapılır?

29-03-19

Evinizde beslemek istediğiniz veya evinize yeni gelen bir köpek için, en öncelikli yapılması gereken, evinize uyum sağlaması için ona eğitim vermenizdir. Köpek eğitimi bu nedenle köpek sahipleri için önemli konulardan birisidir. Köpek eğitimi vermek bazen düşündüğümüz kadar da kolay olmayabilir, minik dostunuzun size uyum sağlaması çabuk ve kolay olmayacaktır. Bu yüzden ilk önce her zaman sabırlı olmalısınız. Bu yazımızda köpek eğitimi konusunda size yardımcı olabilmek için köpek eğitimi nasıl yapılıryavru köpek eğitimi ve önemli olan köpek tuvalet eğitimi konularından bahsedeceğiz.

köpek eğitimi

Köpek Eğitimi Nasıl Yapılır?

Köpek eğitimi nasıl yapılır konusuna geçilmeden evvel köpek eğitimi konusunda bazı ön bilgileri bilmek fayda sağlayacaktır.

  • Köpeğin genel ve ırksal özelliği ve doğru bir köpek seçimi
  • Köpeği de düşünerek aşırı yüklenmemek ve bıktırmamak
  • Tek bir kişiden eğitim almalı
  • Beslenecek olan köpek cinsi hakkında bilgi edinmeli
  • Köpeklerin duygu ve düşünceleri ve beden dili ile neler anlatabileceğini gözlemlemek
  • Sabırlı ve istikrarlı olmak
  • Yeri geldiğinde ceza ile köpeği uyarmak.
  • Gıdığından değil başından severek ödüllendirin köpeği
  • Her şeyin başı eğitim sözünü köpeklerde de uygulamak mümkün. Eğitim öncesi köpek cinsi ve köpek dilini anlamak için çaba göstermek gerek.

Köpekler canlı olsalar bile, insanlarla aynı duyguları her zaman paylaşacak zorunlulukları yoktur. Köpekler basit komutlardan zevk alırlar. Anlaşılmaları ve anlaşmaları için sevgi, egzersiz, istikrar köpek eğitimi için yeterlidir.

Eğitim esnasında en az 45 dakikalık zaman ayırmak köpek eğitimlerinde çok önemlidir. Aranızdaki bağın kuvvetlenmesi ve köpeğin davranışlarını olumlu etkiler. Sevgi ve ceza süreçlerini iyi ayarlamak gerekir. Sevgiyi yemek yedikten sonra tuvaletini yaptıktan sonraki aşamalarda gösterin. Köpeklerde koku algısı geliştiği için eğitim sürecinde ilk temasınız kokunuzla olsun. Köpek eğitiminde en önemli şey belki de köpeklerim fıtratında olan bir lider ihtiyacı. Bu lider ile olma duygusu disiplin getirecektir. Bu sayede fıtrat dahilinde pek çok eğitim kolaylıkla verilecektir. Köpek eğitiminde köpeğin hislerini de ara sıra dikkate almak gerekir ki genelde bu hisleri koku duyusu ile yansır. Tehlike, hava durumu vs konularında hassasiyetleri doğru çıkar. Lideri ile özdeşlenen köpekler için enerji sahibi ile paraleldir. Yorgun ve bitkin bir durumda iseniz köpeğinize eğitim vermeyin. Çünkü sizdeki belirtiler onlarda da vardır.

yavru köpek eğitimi

Yavru Köpek Eğitimi

Yavru köpek eğitimi normal köpeklere göre daha kolay olmakta o yüzden köpek beslenilecek ise yavru köpek alınması daha uygun olacaktır. Yavru köpek ait olduğu çevreye adaptasyon sürecini daha çabuk kavramakta ve o ailenin ferdi olduğunu algılamaktadır.

Yavru köpek eğitimi sırasında yapılacaklar;

– Yavru köpeğe ne yapıp ne yapmayacağı konusunda kurallar konulması önemlidir. Köpek yavru iken bu kuralları benimseyecek ve büyüdüğünde de aynı kurallar çerçevesinde hareket edecek. Komut sözcüğünüz istenmeyen hareketlerde yüksek ses tonundan ‘hayır’ olmalıdır.

– Otoritenizi yavru köpek eğitimi süresince kararlı bir şekilde gösterin. Her şeyin bir zamanı var ve bu zamanı siz kontrol edin. Oyun, uyku vs.

– Uyku zamanı ve uyuması gereken yeri belirleyin ve uygulayıcısı olun. Kapı eşiğinde uyumasına izin vermeyin.

– Homurdanmaların sonrası aşaması ısırma olacağı için yavru köpeklik anından itibaren homurdanmalarına izin vermeyin.

– Yemek yeme alışkanlığı sürecinde çocuğunuza davrandığınız gibi yemek kurallarını yavru köpeğe de uygulayın. Önce siz yemeğinizi yiyin sonra köpeğinize mamasını verin.

– Evde yalnız kalma eğitimi verin ve buna uymasını sağlayın

– Basit komutlar ile ona yapabileceklerini öğretin. Dikkat, gel, dur, yat, kalk gibi

– Tasma takma alışkanlığını edindirin. Tasmanın baştan değil boyundan bağlamalı olanları ve boynunu rahat ettirebileceği genişlikte olması önemlidir.

– Sağlık açısından banyo, tırnak ve tüy kesimi, kulak temizliği gibi bakımlarını düzenli yaptırmak gerekir.

Oyun oynayarak köpeğinizin zeka, kas ve çevikliğini geliştirin.

köpek eğitimi nasıl yapılır

Köpek Tuvalet Eğitimi

Bir sistem içerisinde olan köpeklerde de beslenme, oyun, bakım ve tuvalet ihtiyacı olması gerekendir ve köpek eğitimi aşamasının en zor kısmı tuvalet eğitimi aşamasıdır. Alışkanlıklarından kolay kolay vazgeçemeyen köpekler için kararlı olmak yine önemlidir. Köpeğe bu eğitimi vermeden önce köpeğin evin içinde belirlenen bir yere mi yoksa evin dışında bir yere mi tuvaletini yapması gerektiğini öncelikle siz karar verin. Siz karar verdikten sonra da bunu köpeğinize uygulatma aşamasına geçin. ev içinde tuvalet yapılacak ise İlk tuvaletini henüz bir yere yapmamış ise köpek bu ihtiyacını gidermesi için bir yer ayarlanmalı (evin boş bir odası, balkon vs.) burayı gazete parçaları ile kaplamak .Beslenme ihtiyacı sonrası ortalama 1 saat sonra ihtiyaçlarını gideren köpekleri bu süreçte gazete kaplı alanda tutmak. Bu süreçte ihtiyacını gideren köpeği bulunduğu ortamdan çıkartarak gazete üzerindeki pisliği çöpe atarak var olan gazete parçasının üzerine yeni bir gazete parçası koyarak süreci tamamlamak.

Eski gazete parçasını atmamak gerekir çünkü köpekler pislediği yerde kalan kokuyu takip ederek yine ihtiyaçları olduğunda gelip tuvaletlerini aynı noktaya yapar. Köpek tuvalet eğitimi konusunu detaylı olarak hazırladığımız yazımızıda linke tıklayarak okuyabilirsiniz.

Dış mekanda tuvalet ihtiyacı içinde önceden belirlenen alana beslenmeden 15 dakika sonra köpeği dışarı çıkartarak bu alana götürmek. Bu şekilde tuvalet giderme uygulamaları ile köpek eğitimi tamamlanır.

Unutulmaması gereken en önemli şey köpeklerin de bir can taşıdığı ve saygıyı hak ettikleridir. Eğitimleri boyunca gerekli ilgi gösterilmeli ve sabır ile hareket edilmelidir.

Yeni doğmuş bir bebeğe nasıl davranışlar süreç içinde öğretiliyor ise bir köpek sahiplenildiğinde aynı hassasiyet ile davranılmalıdır. Neticede önemsendiği için bir köpek sahiplenilmiştir. Şayet köpek eğitimi konusunda her hangi bir bilgiye sahip değilseniz bu alanda uzman veteriner veya köpek eğitmenlerinden gerekli desteği alarak köpek eğitimlerini öğrenebilirsiniz.

Ankara Çayyolu’nda 2005 yılından beri hayvan sevgisi ve meslek etiğini göz önünde bulundurarak tüm dostlarımıza hizmet vermekteyiz. Kliniğimiz 700 m2 açık, 500 m2 kapalı alan olmak üzere üç katlı müstakil bir yapıya sahiptir.