Kedilerin Kuyruk Hareketleri ve Anlamları

Türlü sevimlilikleri ile yüzümüzü güldüren, çok sevdiğimiz kedi dostlarımızın davranışlarını gerektiği gibi gözlemleyebilmenin ve yorumlamanın her zaman zannedildiği kadar kolay olmadığını düşünebilirsiniz. Oysaki kedilerin kuyruk hareketleri hakkında bilgi sahibi olduktan sonra kedinizin size ne anlatmaya çalıştığını çok daha kolay bir biçimde anlamanız mümkün.

Zamanınızın çoğunu beraber geçirdiğiniz kedinizin davranışları yoluyla sizlerle iletişim kurmaya çalışabileceğini hiç düşündünüz mü? Eğer kedinizin esrarengiz davranışlarının altında yatan sebepleri merak ediyorsanız kuyruk hareketlerini inceleyerek size söylemek istedikleri hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Buna ek olarak her kedi ırkı kendine has fiziksel ve karakteristik özelliklere sahiptir. Kedi dostlarımızı daha yakından tanımak isterseniz Kedi Irkları, Kedi Türleri ve Özellikleri başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Kedilerin Kuyruk Hareketleri Ne İfade Eder?

Hem yavru hem de yetişkin kedilerin kuyruklarını hareket ettirme biçimleri, aslında siz değerli ebeveynlerine anlatmak istedikleri konusunda pek çok şey ifade ediyor olabilir. Elbette çıkarımlarınızı doğru yapmak ve doğru bir biçimde harekete geçmek için öncesinde kedilerin kuyruk hareketlerini yakından tanımanız gerekiyor.

O halde dilerseniz gelin, sözü daha fazla uzatmadan kedinizin kuyruk hareketleri ile size anlatmaya çalıştıklarını ve yaşadıkları duygu durumunu ayrıntıları ile yanıtlayalım!

Kedilerin Yukarıda Kuyruk Hareketi

kuyruğu havada bir şekilde yürüyen sevimli kedi Kedilerin kuyrukları yukarıya doğru hareket ettiğinde veya kuyrukları düz veya ucu hafif kıvrık bir şekilde havada durduğunda; kedinizin mutlu ve halinden memnun olduğunu anlayabilirsiniz.

Bunun yanı sıra yukarıda kuyruk hareketi, kedinizin kendisini güvende hissettiğinin de bir göstergesidir. Bu anlamda gün içerisinde kedinizin kuyruğunun sürekli havada olduğunu görüyorsanız siz de mutlu olabilirsiniz çünkü çok mutlu bir kediye sahipsiniz demektir!

Kedilerin Aşağıda Kuyruk Hareketi

Eğer kedilerin kuyruğu aşağıya doğru hareket ediyorsa bu durum kendisini güvende hissetmediği anlamını taşır. Bulunduğu ortamdaki herhangi bir şeyden korkan ya da yaşadıkları bir durumdan tedirgin olan kediler, kuyruklarını aşağıya doğru hareket ettirmeye meyillidir.

Buna ek olarak kediler kendilerini heyecanlı ve kaygılı hissettiklerinde kuyruklarında ve bedeninde bulunan tüyleri farklı yönlere doğru dik bir şekilde kabarmaktadır. Eğer minik kedinizin kuyruğunun aşağıya doğru baktığını görüyorsanız bu onun avlanmakta olduğunu anlamanıza da yardımcı olabilir.

Kedilerin genellikle oyun oynarlarken ya da herhangi bir şeyle ilgilendiklerinde kuyruklarının aşağıda olduğunun da altını çizelim.

Kedinize vaktini keyifle değerlendirmesini sağlayacak bir hediye vermeye ne dersiniz? Eğer buna vermiş olduğunuz yanıt “evet” ise Evde Kedi Oyuncağı Yapımı İle Kedinizi Daha Mutlu Edin! başlıklı yazımıza tıklayarak kedinize oynamaktan hiç sıkılmayacağı bir oyuncak hazırlayabilirsiniz.

Kedilerin Kuyruklarını Sallaması

kapının önünde oturan minik kedi Kedilerin kuyruk hareketleri gerçekten de istek ve beklentilerini anlamaya yardımcı olmaktadır. Kedi ebeveynlerinin kedilerinde en çok gözlemledikleri bir diğer hareket ise kuyruklarını aşağıya ya da yukarıya doğru sallayarak hareket ettirmeleridir.

  • Eğer kediniz kuyruğunu havada sallıyorsa bu patili dostunuzun heyecanlı ve mutluluk içerisinde olduğunun bir göstergesi olarak ön plana çıkmaktadır. Buna ek olarak bu sırada kediniz etrafında olan biten herhangi bir şeye anlam yüklemeye çalışıyor da olabilir.
  • Kedilerin kuyruk sallama hareketine verilebilecek bir başka yanıt ise bu esnada size odaklandığı ve sizinle oyun oynamak istediğidir.
  • Kedilerin kuyruklarını aşağıya doğru sallamaları ise sevildiğini anladıklarını ifade etmektedir. Bunun yanı sıra yere doğru eğilmiş bir kuyruk hareketi suçluluk ve korkunun bir yansıması olarak da gösterilebilir.

Kediler, çeşitli objelerden ve durumlardan korkabilirler. Bir kedi ebeveyni olarak kedinize daha çok yardımcı olmak ve onu ürkütmemek adına kedilerin nelerden korktuğunun bilincinde olmanız ve korkularını yenmesine yardımcı olmaya yönelik önlemler almanız gerekiyor.

Kediler neden korkar sorusunun yanıtı için Kediler Neden Korkar? Kedilerin Korktuğu 7 Şey başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Kedilerin Kuyruklarını Yere Vurması

Eğer minik dostunuz kuyruğunu çeşitli şekillerde yere vuruyorsa bu onun kızgın olduğu anlamına gelir. Kısa ve hızlı bir şekilde yere çarpan kuyruk hareketi, kedinizin herhangi bir nedenden dolayı saldırıya hazır halde olduğunu göstermektedir.

Örnek verecek olursak onu korkutacak bir ses duyduğunda, çok yağmur yağdığında ya da tanımadığı birisi ile karşılaştığında kuyruklarını hızlı ve keskin bir şekilde yere çarpabilirler.

Kedilerin Uyurken Kuyruklarını Sallaması

yatağın üzerinde uyuyan kedi Kedilerin pek çoğu kuyruklarını uyurken de sallamaktadır ve elbette bu hareketleri bir anlam taşımaktadır. Eğer minik kediniz uykuya daldıysa ve bu esnada kuyruğunu yavaş yavaş sallıyorsa bu kendisini mutlu ve keyifli hissettiğini ifade eder.

Öte yandan kediler uyurken kuyruklarını birden bire sert bir şekilde yere vurmaya başlayabilirler. Bu durum genellikle tıpkı uyanıkken olduğu gibi herhangi bir olumsuz durumla karşılaştıklarının bir işareti olarak ortaya çıkmaktadır.

Kedilerin Kuyruğunu Saklamaları

Kediler, kimi zaman kuyruklarını vücutlarının altına saklayabilirler. Eğer kedinizin bu şekilde oturduğunu görüyorsanız bu bulunduğu ortamdaki herhangi bir şeyden korktuğunun bir göstergesi olabilir.

Ek olarak kediler kuyruklarını kıvırarak vücutlarının altına gizlediklerinde söz dinlemeye hazır haldedirler.

Vetrium Ankara Hayvan Hastanesi olarak bu yazımızda sizler için kedilerin kuyruk hareketlerinin aslında ne anlama geldiğini ayrıntılı olarak ele almaya çalıştık. Umuyoruz ki yazımız sizin için keyifli, eğlendirici ve bilgilendirici olmuştur ve bundan sonra kedinizin vücut dilini daha iyi anlamanızı sağlayabilir.

Son olarak minik dostunuzun büyüme ve gelişim sürecinde ortaya çıkabilecek tüm problemleri veya aklınıza takılan soru işaretlerini giderebilmek için alanında uzman veteriner hekimlerimizin profesyonel biçimde hizmet verdiği Vetrium Veteriner Kliniği’ni tercih edebileceğinizin de altını çizelim.

Sizler için evcil hayvan dostlarımıza dair hazırladığımız diğer içeriklerimiz için blog sayfamızı ziyaret etmeyi unutmayın!

Bu yazıyı paylaş: