whatsapp call-info

Kedilerde Fip Hastalığı, Belirtileri ve Tedavileri - Vetrium Çayyolu Veteriner Kliniği

"İşimizi Sevgiyle Yapıyoruz"

Kedilerde Fip Hastalığı, Belirtileri ve Tedavileri

19-02-19

Kedilerin karın zarının enfeksiyöz yangısı diye Türkçeleştirebileceğimiz Feline infectious peritonitis (FİP), Corona vürislerin neden olduğu kompleks seyirli enfeksiyöz bir hastalıktır. Bir çok farklı Coronavirüs tipi kedileri enfekte edebilir fakat çoğu önemli bir hastalığa neden olmaz. Kedilerde fip hastalığı; Feline enteric coronavirüs (FECV/ FECoV)’UN mutasyona uğramış halidir. Hastalığa yakalanan kedilerde ölüm oranı oldukça yüksektir.

Kedilerde Fip Belirtileri (Enfeksiyöz Peritonitis) Nelerdir?

Kedilerde fip hastalığının, ıslak ve kuru form olmak üzere iki formu bulunmaktadır. Islak form daha sık görülür (vakaların %60-70’i diyebiliriz) ve kuru formdan daha hızlı ilerler.

Islak Formda; Abdomen ya da göğüs içerisinde sıvı birikmesi şekillenir ve güç solunuma neden olur. Karında genişleme gözlenir. Diğer semptomlar iştahsızlık, ateş, kilo kaybı, sarılık ve ishaldir.

Kuru formda ise; iştah kaybı, ateş, sarılık ve kilo kaybıyla karekterizedir. Sıvı toplanması minimal düzeydedir. Ayrıca göz ve sinirsel belirtiler de görülebilir. Buna bağlı olarak yürümede zorluk, paraliz (felç) ve görme kaybı gelişebilir.

kedilerde fip

Kedilerde Fip, Bulaşma Nasıl Olur?

Enfekte kediler coronavirüsü dışkılarıyla (fekal-oral yol) veya ağız yoluyla (oral-oral) alırlar. Özellikle, toplu halde yaşayan, kediler arasında bulaşma çok yaygındır. Kediler virüsü sindirim ya da solunum yoluyla alırlar. En sık bulaşma yolu dışkı ile olmaktadır. Bulaşık mama kapları, ortak kullanılan yatak ve malzemeler de bulaşmada önemlidir.

FİP Teşhisi Nasıl Konulur?

Kedilerdeki belirtiler baz alınarak, rutin laboratuvar testleri ve karın boşluğu ya da göğüs kafesindeki sıvının değerlendirilmesi ile yapılır. Tüm vakalarda, kesin teşhis doku biyopsisi ile konulur. Hızlı test kitleriyle teşhise gitmek çok mümkün değildir. Hızlı testte test sonucu pozitif ise; kediler coronavirüs antikoru var ve FİP şüpheli olarak kabul edilir.

kedilerde fip

FİP Tedavisi Var Mıdır?

Kedilerde fip için özel bir tedavi şekli yoktur. Tedavi sadece semptomatik olarak yapılmaktadır. Bağışıklık sistemini güçlendirmeye çalışmak ve ikincil olumsuzlukları (sekonder enfeksiyonları) ortadan kaldırmaya yönelik destek tedavisi uygulanır. Kortikosteroid uygulamaları, immunosupresif ilaçlar, antibiyotikler, dengeli beslenme ve sıvı alımı bazı vakalarda yararlı olmaktadır.

FİP Hastalığı enfeksiyöz bir hastalık olmadığı için, kedilerin karantina altına alınması gerekli değildir. Coronavirüs dışkıyla etrafa yayılır ve diğer kedilere bulaşır, bu virüsün mutasyona uğramış formu FİP hastalığına neden olur. Bu form sadece makrofajların içinde bulunduğu için yayılmaz ve bulaşıcı özellik göstermez.

Fip belirtileri bir çok hastalık için ortak semptomlar taşıdığı için gözden kaçabilir. Oluşagelen kronik ishal, halsizlik ve solunum yolu enfeksiyonu durumunda mutlaka veteriner hekiminize başvurun ve kontrollerinizi kaçırmamanızı öneririz. Fip hastalığı için yayınlanmış birçok bilimsel makalede bulunuyor.

FİP’e Karşı Kedimi Nasıl Koruyabilirim?

Her iki formda da ölüm kaçınılmazdır. Tedaviler çoğunlukla başarısızdır. Mevcut FİP aşısı olmakla birlikte oluşturduğu bağışıklık düzeyi halen tartışılmaktadır. Feline Coronavirüs kesinlikle insana ve köpeklere geçmez. Kedinizin bakımı ve hastalıklarının tedavisi için Ankara Vetrium Veteriner Kliniği olarak her zaman özveriyle minik dostlarınızı sağlığına kavuşturmak için yardımcı oluyoruz.

Ankara Çayyolu’nda 2005 yılından beri hayvan sevgisi ve meslek etiğini göz önünde bulundurarak tüm dostlarımıza hizmet vermekteyiz. Kliniğimiz 700 m2 açık, 500 m2 kapalı alan olmak üzere üç katlı müstakil bir yapıya sahiptir.