Ultrason

"İşimizi Sevgiyle Yapıyoruz"

Ankara Vetrium Pet Kuaför Hizmeti

Ultrasonografi Nedir?

Ultrasonografi, insan kulağının işitemeyeceği kadar yüksek frekanstaki ses dalgaları yardımıyla vücudun iç organlarının genel hatlarıyla incelendiği bir görüntüleme yöntemidir. Ultrasonografide radyasyon bulunmadığı için diğer görüntüleme yöntemlerine göre daha sağlıklıdır. Ultrasonografi sırasında kullanılan ve ultrason olarak adlandırılan cihaz, iki ayrı parçadan oluşur. Cihazın ilk parçası vücutla temas eden ve hekim tarafından kontrolü sağlanan tarayıcı iken diğer parçası ise vücuttaki ses dalgalarını işleyerek görüntüye döken görüntü işlem ünitesidir.
Ağrı, şişme, gebelik, enfeksiyon, eklem iltihaplanmaları ve tümör gibi pek çok rahatsızlığın teşhisinde ultrason cihazından faydalanılır. Ultrasonografi işlemi sayesinde hastalığın tanısı kritik noktaya gelmeden konularak gereken tedavi sürecine hızlıca başlanmaktadır.

Kedi ve Köpekler İçin Ultrasonografi

Tıpkı insanlar gibi hayvanlar da tüm ihtiyaçlarının karşılandığı, sağlıklı ve konforlu bir yaşam sürmeyi hakediyor. Bu anlamda hayvanların da yaşam standardını arttırmak için hastalıklarının mümkün olan en kısa sürede belirlenip tedavi şekline karar verilmesi ve tedavisine olabildiğince kısa süre içerisinde başlanması gerekiyor. Özellikle hamile kedi ve hamile köpekler için doğum sürecinin çok daha kontrollü bir şekilde işlemesine yardımcı olan ultrasonografi, doğum tarihinin tahmini olarak belirlenmesinden doğacak yavru sayısının belirlenmesine kadar önemli noktalarda rol oynuyor. Bunun yanı sıra gebelik döneminde ortaya çıkması muhtemel problemleri en kısa sürede teşhis ederek yavruların ve annelerin sağlığını koruyor. Tüm bunlara ek olarak ultrasonografi, daha pek çok hastalığın da tanısının konulmasına yardımcı oluyor.

Doppler Ultrason Nedir?

Vetrium Veteriner Kliniği’nin Türkiye’de yalnızca üç yerde bulunan son teknoloji doppler ultrasonografi cihazı, kedi ve köpeklerin kalp ve batın bölgesini ayrıntılı bir şekilde incelemeyi mümkün kılarak bu bölgede yer alan kalp, karaciğer, mesane, dalak gibi pek çok organda gerçekleşen hastalıkların tanısını koymaya yardımcı oluyor. Böylece Vetrium Veteriner Kliniği’nin alanında uzman hekimleri tarafından erken dönemde yapılan teşhis ile hastalıklar en doğru şekilde tedavi edilebiliyor. Normal ultrasonografi cihazlarından farklı olarak batın bölgesini iki boyutlu olarak incelemeye fırsat tanıyan doppler ultrason, damarları da farklı renklerde göstermesi nedeniyle hastalığın kesin teşhisinde büyük bir görev üstleniyor. Buna ek olarak kan akışı hakkında detaylı fikir veren doppler ultrason, kan akışının yönünü ve hızını belirlemeye de yardımcı oluyor. Bu sayede patili dostlarımızda görülen damar hastalıkları kısa bir süre içerisinde saptanabiliyor. Üstelik ses dalgaları aracılığıyla tanı koyan doppler ultrasonun herhangi bir zararlı yanı da bulunmuyor.

Kedi ve Köpeklerde Doppler Ultrason Nasıl Çekilir?

Vetrium Veteriner Kliniği’nin alanında uzman veteriner hekimleri tarafından doppler ultrason cihazı ile yapılan ultrasonografi hizmeti son derece acısız ve ağrısız bir şekilde gerçekleştiriliyor. İlk olarak muayene edilecek minik patili dostunuz sırtüstü olarak yatırılıyor ve ardından veteriner hekim tarafından muayene edilecek alana cihazın kolayca hareket edebilmesini sağlamak için bir miktar jel sürülüyor. Bu sayede yapılan işlem çok daha belirgin sonuçlar ortaya koyuyor. Ardından doppler ultrason cihazının bir parçası hayvanın vücudunda yavaşça hareket ettiriliyor ve bu işlem sırasında ilgili bölgeye çeşitli ses dalgalarının gönderimi sağlanıyor. Ses dalgaları minik dostunuzun bedeninde dolaşırken cihazın diğer parçası gönderilen ses dalgalarını monitöre yansıtarak veteriner hekimin teşhis koymasını sağlıyor. İşlem tamamlandıktan sonra ise batın bölgesine sürülmüş olan jel temizleniyor. Patili dostlarımız için oldukça güvenli bir yöntem olan ultrason, yaklaşık olarak yarım saat sürüyor ve bu işlem sonucunda elde edilen yüksek kalitedeki görüntüler en doğru tedavi şeklinin belirlenebilmesi için titizlikle inceleniyor; hastalığın teşhisinin ardından da tedavi süreci planlanıyor.

Minik Dostlarımız İçin Doppler Ultrasonun Avantajları Nelerdir?

Ses dalgaları ile en yüksek kalitede ultrasonografi taraması yapan doppler ultrason, minik dostlarımızın hastalığının teşhisi için kullanılan en güvenilir cihazlardan biridir. Öncelikle çevreye radyasyon yaymaması nedeniyle diğer görüntüleme yöntemlerine göre daha sağlıklı olduğu kabul edilen doppler ultrason, bu özelliği ile evcil hayvanınızın herhangi bir şekilde zarar görmesine engel oluyor.Damar hastalıklarından, tümörlere kadar uzanan çok geniş çerçevedeki rahatsızlıkları incelemeye imkan tanıyan doppler ultrason, evcil hayvanlarda uygulanması gereken cerrahi operasyon ya da gebelik süreçlerinde jinokolojik müdahale gerektiren durumların çok daha erken teşhis edilmesini sağlıyor. Vetrium Veteriner Kliniği’nin deneyimli veteriner hekimleri tarafından uygulanan doppler ultrason ile patili dostunuzuna herhangi bir rahatsızlık hissetirmeden hastalığına en doğru ve hızlı şekilde teşhis konulduğundan emin olabilirsiniz. Bunlara ek olarak eğer evcil hayvanınızın bakımı ile ilgili detaylı bilgi edinmek isterseniz pek çok konuda yazılmış blog yazılarımızın bulunduğu Faydalı Bilgiler bölümünü inceleyebilirsiniz.

DİĞER HİZMETLERİMİZ

Ankara Çayyolu’nda 2005 yılından beri hayvan sevgisi ve meslek etiğini göz önünde bulundurarak tüm dostlarımıza hizmet vermekteyiz. Kliniğimiz 700 m2 açık, 500 m2 kapalı alan olmak üzere üç katlı müstakil bir yapıya sahiptir.