Kediler Ne Yer? Kedilerin Yiyebileceği 9 Besin

Kediler ne yer sorusu, kedi bakımını üstlenen kişilerin en çok merak ettiği konular arasında yer alıyor. Patili dostlarımızın sağlığını tehlikeye atmamak adına onların doğru şekilde beslenmesine yardımcı olmak ise bu noktada büyük önem taşıyor. Bunun için de onlar için hangi gıdaların daha sağlıklı olduğunun ve hangilerinin tehlikeli sonuçlar doğurabileceğinin bilincinde olmak gerekiyor.

Kedinizin hangi besinler ile beslenmesi gerektiği ise kedi tüyü bakımı ve tuvalet eğitimi gibi kedilerin bakımı ile alakalı olan en kritik konular arasında yer alıyor. Bu yüzden siz de sağlıklı bir şekilde yaşamını sürdürebilmesi adına onunla ilgili her detayı incelikle düşünmek, sağlığını riske atacak durumlardan kaçınmak zorundasınız.

O halde sözü daha fazla uzatmadan kediler ne yer sorusunu tüm ayrıntıları ile ele alalım!

Merakınızı Gideriyoruz: Kediler Ne Yer?

Kedilerin tüketmeleri gereken besin türü ve miktarı kedinin cinsine ve yaşına göre değişiklik gösterebilir. Bunun yanı sıra kedilerin protein ağırlıklı besinlerden karbonhidrat ağırlıklı olanlara kadar pek çok besini tüketebildiklerini ve bunları yemekten zevk aldıklarını da söylemek mümkün.

Minik dostunuzun gelişimini sağlıklı bir şekilde sürdürebilmesi adına hangi besinlerin onun için daha faydalı olacağını öğrenmek istiyorsanız kediler ne yer konulu içeriğimizi okumaya devam edebilirsiniz.

1. Kuru ve Yaş Mamalar

Kuru mama ile beslenen kedi

Söz konusu kedi beslenmesi olduğunda ilk sırada yer alacak iki besin elbette kuru ve yaş mama. Kuru mamaların en büyük avantajı uygun fiyatlı ve muhafaza etme noktasında kedi ebeveynlerine kolaylık sağlamasıdır. Kedi mamalarını uzun süre boyunca bozulmadan saklamanız mümkün.

Buna ek olarak kuru mamalar kedilerin diş sağlığını geliştirmeye de yardımcı olmaktadır. Eğer kediniz henüz yavru ise daha kolay beslenmesi adına kuru mamayı bir miktar süt ile karıştırabilirsiniz.

Öte yandan yaş mamalar da kedi sahiplerinin en çok tercih ettiği gıda çeşitleri arasında yer almaktadır. Kediler her ne kadar gün içerisinde sık sık su içseler de içmiş oldukları su, ihtiyaç duydukları sıvı miktarını karşılamaz. Bu nedenle yaş mamalar, kedinizde susuzluktan kaynaklanan hastalık oluşumunu önlemeye yardımcı olur.

2. Et

Et ısıran kedi

Kedilerin sağlıklı bir yaşam sürebilmeleri için protein ihtiyaçlarını karşılamaları gerekir. Et ise kediler için ihtiyaç duydukları protein miktarını sağlayan mükemmel bir besin kaynağıdır. Et tüketen kediler, çok daha güçlü bir kalbe ve sağlıklı bir üreme sistemine sahip olurlar. Bunun yanı sıra iyi bir protein kaynağı olan et, kedilerin çok daha iyi görmelerine de yardımcı olur. Peki ama kedilerin tüketmesi gereken et nasıl olmalıdır?

Yaygın bilinenin aksine kedilerin çiğ et tüketebildiği oldukça yanlış bir bilgidir çünkü çiğ et tıpkı insanlar gibi kedileri de hasta edebilir. Bunun yanı sıra çok yağlı etler yerine az yağlı dana eti, tavuk eti, ya da hindi eti kedilerin beslenmesi için idealdir.

Son olarak eğer kedinizi pişmiş et ile besleyecekseniz seçtiğiniz etin baharat miktarını da kontrol etmenizde fayda var. Aksi takdirde vermiş olduğunuz besin kedinizde rahatsızlık yaratabilir.

3. Tahıl

Ayçiçeği ve kedi

Kediler ne yer sorusuna verilebilecek bir başka yanıt ise tahıldır. Yulaf, esmer pirinç ya da arpa ve buğday gibi yüksek lif oranına sahip gıdalar tüketmesi kediniz için oldukça yararlı olacaktır.

Bunun yanı sıra kedinize beslenmesi için hazırlamış olduğunuz tahılları daha kolay sindirebilmesi için olabildiğince öğütmeniz gerekebilir. Ayrıca hazırladığınız tahıları pişirdikten sonra verirseniz kedinizin sindirimine önemli bir katkıda bulunmuş olursunuz!

4. Balık

Balık ve dil çıkaran kedi

Kedilerin en sevdikleri ve onlara büyük fayda sağlayan besinlerden bir tanesi de omega-3 zengini balıklardır. Balıklarda önemli miktarda bulunan omega-3 yağı, kedinizin göz sağlığını korumasına yardımcı olurken kalp ve böbrek rahatsızlıklarına, deri ve eklem iltihaplarına karşı da koruyucu etki oluşturur.

Bunun yanı sıra balık tüketimi hamile kediler için de çok önemli bir yere sahiptir. Eğer hamile bir kediniz var ise beslenme rutinine balık eklediğiniz takdirde doğacak yavruların sağlığına önemli bir katkıda bulunmuş olursunuz. Tıpkı çiğ et gibi çiğ balığın da kediler için oldukça zararlı olduğunu belirtmeden geçmeyelim. Bu yüzden pişmiş ya da konserve balıklar kedi beslenmesi için ideal seçenekler arasında yer almaktadır.

Öte yandan kedinizde herhangi bir reaksiyona sebep olmaması adına her balık çeşidinin kediler için uygun olmadığını da bilmenizde fayda var. Somon, kedilerin en sevdiği balık çeşitleri arasında yer alıyor. Ton balığı da kedilerin ara öğün olarak tüketebileceği bir balık çeşidi.

Bu doğrultuda kılçıklarını iyice ayırarak güzelce pişirdiğiniz bir somon balığı ya da yağını iyice süzdüğünüz ton balığı ile kedinize şahane bir ziyafet çekebilirsiniz!

5. Sebzeler

bitki yiyen kedi

Sindirime yardımcı olması nedeniyle sebzeler de kedilerin tüketmesi gereken besin kaynakları arasında yer alıyor. Lif ve su bakımından zengin olan sebzeler kedilerin sağlığı için oldukça yararlıdır. Etobur canlılar olmaları nedeniyle kedilerin sebze tüketmekten zevk aldıklarını söyleyemeyiz. Bu yüzden eğer kedinize sebze yedirmekte zorlanıyorsanız sebzeleri et ile karıştırarak vermeyi deneyebilirsiniz.

Kedilerin yiyebileceği sebze çeşitlerini ise şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Havuç: Yüksek oranda vitamin içeren ve lif bakımından zengin bir sebze olan havuç, kedilerin göz ve diş sağlığı için oldukça faydalıdır. Elbette havuç sert bir sebze olduğu için kedinizin dişlerine zarar verebilir. Bunun için havucu öncesinde haşlayabilirsiniz.

  • Ispanak: Kedi sağlığı için C ve D vitamini ve mineral bakımından oldukça zengin bir sebze olan haşlanmış ıspanak da çok yararlıdır. Fakat eğer kedinizin idrar ve böbrek problemleri varsa ıspanak tüketmesi önerilmez.

  • Kabak: Lifli yapısı ile kabak, kediler için inanılmaz faydalı bir besin kaynağıdır. Kedilerde kabızlığı engellemesinin yanı sıra ishali de önler. Bal kabağı, kedinizin kendini temizlerken yuttuğu tüyleri herhangi bir sağlık sorununa yol açmadan önce dışkı yoluyla hemen çıkarmalarını sağlar.

  • Fasülye: Haşlanmış yeşil fasülye de demir ve vitamin içeren yapısı ile kediler için önemli bir besin kaynağı sayılmaktadır.

Tüm bunların yanı sıra özellikle eklem ağrıları yaşayan yaşlı kediler için karnabahar, taze salatalık ya da brokoli de kedilerin yiyebilecekleri sebze çeşitleri arasında yer almaktadır.

6. Yumurta

Kedi ve yumurtalar

Pişirilmiş olması kaydıyla yumurtalar da kedilerin ihtiyacı olan protein miktarını önemli ölçüde karşılamaya yardımcı olan besinler arasında yer alıyor. Fakat eğer kedinizi yumurta ile beslemeyi düşünüyorsanız öncesinde yumurtaya karşı herhangi bir alerjisi olmadığından emin olmanız gerektiğini de belirtelim.

7. Meyve Çeşitleri

Muza bakan kedi

Meyve de tıpkı sebzeler gibi kedilerin sağlığını koruma noktasında önemlidir. Öte yandan meyvelerin aşırı tüketilmesi kedilerde bağırsak sorunlarına, ishale ya da farklı sağlık sorunlarına neden olabilir.

Kediniz özellikle sert, kabuklu ve çekirdekli meyveleri tüketmeden önce bunlar diğer gıdalar ile karıştırabilir ya da küçük dilimlere ayırabilirsiniz. Kediler için faydalı olabilecek meyveleri ise şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Muz: Kedinizi kanserden korumaya yardımcı olabilmek adına antioksidan ve lif bakımından zengin olan muz, oldukça faydalıdır.

  • Kavun: Kedilerin en sevdiği meyvelerden biri olsa da kavunun içerisinde yüksek miktarda şeker bulunur. Bu nedenle kedinize az miktarlarda kavun vermeniz daha doğru olacaktır.

  • Karpuz: Kedilerin tatlıarı hissetme duyuları çok gelişmiş değildir. Buna rağmen karpuz, kedilerin cilt ve göz sağlığını koruyan en lezzetli meyvelerden bir tanesidir. Bu yüzden karpuzu da çekirdeklerini ayıklamak kaydıyla kedinize verebilirsiniz.

  • Bunun yanı sıra elma, kayısı, kızılcık, portakal ve armut da kedilerin tüketebileceği meyve çeşitleri arasında yer almakta.

8. Peynir

Peynire uzanmaya çalışan kedi

Kediler ne yer sorusuna yanıt bulduğumuz içeriğimize ekleyebileceğimiz bir diğer madde ise peynir. Fakat peynirde et, balık ve yumurtadaki kadar yüksek miktarda protein bulunmadığını da belirtelim. Ayrıca peynir kedinizin midesinde rahatsızlık oluşturabilecek bir besin olduğundan kedinize peynir verirken küçük miktarlarda olmasına dikkat etmenizi öneririz.

9. Yoğurt

Yoğurt yiyen siyah kedi

Tıpkı peynir gibi yoğurt da kediler için faydalı olan fakat tüketiminde dikkat edilmesi gereken besinlerden bir tanesidir. Bu nedenle eğer kedinizin beslenme menüsüne yoğurt ekleyecekseniz öncelikle az miktarlarda vererek herhangi bir problem yaratmadığından emin olmanız daha sağlıklı olacaktır.

Kediler İçin Zararlı Olan Yiyecekler

kırmızı yemek kabında tahıl yiyen gri kedi

Artık kediler ne yer biliyorsunuz. Elbette kedilerin sağlığı için yararlı olan gıdalar olduğu gibi zararlı olan besinlerden de söz etmek mümkün. Kedilerin sağlığını koruyabilmek adına onları yağ ve kolesterol miktarı yüksek olan yiyeceklerden uzak tutmak gerekir. Bu yüzden kedilerin aşağıda sıralamış olduğumuz besinleri tüketmeleri oldukça sakıncalıdır.

Sarımsak ve Soğan

Sarımsak koklayan kedi

Hiç şüphesiz kedilere en çok zarar veren besinler sarımsak ve soğandır. Bu ikili, kedilerin kan hücrelerinde büyük bir hasar bırakır. İlerleyen durumlarda anemiye bile sebebiyet verebilir. Eğer kediniz sarımsağı ya da soğanı ciddi anlamda çok yerse zehirlenir. Fakat bazen bir kez yese bile durum vahim hale gelebilir, dikkatli olmakta kesinlikle yarar var.

Kuru ve Yaş Üzüm

Üzümler ve kedi

Kediler ne yer dendiği an akla asla gelmemesi gerekenlerden biri de kuru ve yaş üzümdür. Azıcık dahi olsa kedinizin üzüm yemesi, böbrek yetmezliği ile karşılaşmasına neden olabilir. Ayrıca ishal ve kusma gibi durumlar ortaya çıkabilir. Yaş ve kuru üzümü mümkün mertebe kedinizin uzanabileceği yerlerden uzak tutunuz.

Süt ve Süt Ürünleri

Süt içmiş turuncu bir kedi

Kediler, süt içerisinde bulunan laktozu sindirme konusunda son derece zorlanır. Bu yüzden de süt ile beslenmeleri hiçbir zaman tavsiye edilmez. İshal ve hazımsızlık gibi durumlar yaşamamaları adına sütten ve süt ürünlerinden uzak durmaları her zaman için en iyisidir. Yavru iken de ağırlıklı olarak anne sütü içmelidirler. Ekstrem durumlarda (kedinin annesi ölmüşse vs.) süt tozu ile hazırlanan mamaları tüketebilirler.

Çikolata ve Kafein İçeren Her Şey

Çikolatalı dondurma yiyen kedi

Çikolata, kedilerde ishal ve kusmaya neden olur. Ayrıca kedinizin çikolata yemesi durumunda ateşinin çıktığını fark edebilirsiniz. Kasları titremeye başlar. Kalp ritmi bozulur ve çok su içmek ister. Elbette ki tüm çikolatalar kedilere zarar verir fakat bitter çikolata en dikkat edilmesi gerekendir. Kedinizin uzanabileceği hiçbir yerde çikolata ve kafein içeren besinler bulundurmayın.

Siz değerli kedi ebeveynlerimiz için kediler ne yer sorusuna yanıt bulduk ve yemelerinin sakıncalı olduğu zararlı yiyeceklere de değindik. Kedinizin sağlığını koruyabilmek adına beslenmesine dikkat etmeniz gerektiğini unutmamanız gerekiyor.

Öte yandan kedinizde sağlık sorunlarına neden olmaması adına hangi besinleri ne kadar tüketmesi gerektiği konusunda bilinçli olmanız önemli. Çünkü aşırı beslenme kedilerde obeziteye, yetersiz beslenme ise çeşitli hastalıklara kapı aralayabilir.

Bu konuda en büyük desteği alanında uzman bir veteriner hekimden alabilirsiniz. Bu konuda koruyucu hekimlik hizmeti veren Vetrium Ankara Hayvan Hastanesi’ne güvenebileceğinizi de belirtelim.

Sizler için hazırlamış olduğumuz diğer içeriklerimiz için blog sayfamızı ziyaret etmeyi unutmayın!

Bu yazıyı paylaş: