Hayvanlar Depremi Nasıl Hisseder? Nasıl Tepki Verir?

Bir doğa olayı olan ve ne zaman gerçekleşeceği konusunda kesin tahminler yapılamayan depremlerin ardından en sık araştırılan konulardan bir tanesi de hayvanlar depremi nasıl hisseder sorusu oluyor. Günümüzde yapılan gözlem ve araştırmaların sonucunda pek çok bilim insanının bu konu ile kesin bir kanıtı olmasa da özellikle evcil hayvan sahipleri tarafından yapılan yorumlar hayvanların depremi bir süre öncesinden hissedebildiği yönünde.

Yalnızca insanları değil nefes alan tüm canlıları büyük bir korkuya sürükleyen depremleri yer kabuğunun kırılmasıyla ortaya çıkan enerjinin sismik dalgalar aracılığıyla yeryüzündeki belirli noktaları sarsması olarak tanımlayabiliriz.

Depremin zamanı ve yeri ile ilgili çeşitli araştırmalar sonucunda bazı yorumlar yapılsa da depremin şiddetine, gerçekleşeceği alana ve zamanına dair kesin bir şey söylemek çok zordur. Bu nedene yapılan bu yorumlar tahminin ötesine geçmez. Hayvanlar ile deprem arasındaki ilişkinin ise çok uzun yıllardan beri en çok araştırılan konulardan bir tanesi olduğunu söylemek mümkündür.

Bu nedenle biz de patili dostlarımızın tüm sorunlarına ve ihtiyaçlarına profesyonel çözümler sunan Vetrium Veteriner Kliniği olarak hayvanlar depremi nasıl hisseder sorusunu cevaplayarak deprem ile hayvanlar arasındaki ilişkiyi bilinen ayrıntıları ile beraber ortaya koymak istedik. Hayvanlar depremi nasıl hisseder konusuna dair öğrenmek istedikleriniz için içeriğimizi okumaya devam edebilirsiniz.

Hayvanlar Depremi Nasıl Hisseder?

pencerenin önünde dışarı izleyen kedi

Yıkıcı etkileri olabilen, büyük bir doğa olayı olarak kabul edilen deprem meydana gelmeden önce yer kabuğunun içinde ve dışında bir takım elektromanyetik dalgalanmalar ve titreşimler oluşur. Ayrıca depremden hemen önce havaya çeşitli gaz kokuları yayılabilir ya da deniz suyunun seviyesinde değişiklikler meydana gelebilir. Ortaya çıkan bu belirtileri insanların tam olarak hissetmesi ve tahminlerde bulunması zordur.

Hayvanların duyu organları ise insanlarınkine oranla çok daha hassastır. Bu nedenle bir alanda meydana gelen en ufak farklılıkları bile hissedebilirler. Bu bilgi ışığında hayvanlar depremi nasıl hisseder sorusuna en düşük seslere ve kokulara karşı dahi hassas olan duyu organlarıyla şeklinde yanıt vermek mümkündür.

En çok merak edilen konulardan biri olan hayvanlar depremi nasıl hisseder sorusunu yanıtlamış olduğumuz içeriğimizin bundan sonraki bölümünde ise çeşitli hayvanların depreme karşı vermiş olduğu tepkilerden söz edeceğiz.

Hayvanlar Deprem Öncesinde Nasıl Tepkilerde Bulunurlar?

gökyüzünde uçan kuşlar

Hayvanların depremi önceden hissedip hissedemediğine dair birçok araştırma yapılmış olsa da buna dair henüz bilimsel bir kanıt elde edilememiştir. Buna rağmen özellikle evcil hayvan sahipleri, deprem öncesinde minik dostlarında çeşitli değişiklikler meydana geldiğini söylemektedir.

Bunun yanı sıra depremin tahmini ile ilgili kesin bir kanıt olarak kabul edilemese de doğada yaşayan pek çok canlının deprem öncesinde farklı tepkilerde bulunduğunu söyleyebiliriz.

Sürüngenler

Sürüngenler sınıfında yer alan yılanların depremin olacağı bölgeyi hızlıca terk ettikleri gözlemlenmiştir. Özellikle kış aylarında meydana gelen depremlerde kış uykusunda olan sürüngenler, yer kabuğunda oluşan sarsıntılara ve seslere bağlı olarak uykularından uyanmaktadır.

Kuşlar

Tavuk ve horoz gibi kümes hayvanları deprem öncesinde ilginç sesler çıkartmaktadırlar. Horozların sürekli olarak sıçradığı ve kümeslerinden dışarı çıktığı gözlemlenmiştir.

Ayrıca kuşlar da sürü halinde öterek depremin olacağı bölgeden uzaklaşmaktadırlar. Aynı şekilde leylek ve martılar da çok güçlü sesler çıkartarak başka bölgelere doğru uçmaktadırlar.

Suda Yaşayan Canlılar

suyun altında yüzen kırmızı balık kümesi

Şiddetli depremler yalnızca karalarda değil denizleri de içine alan çok geniş alanlarda gerçekleşebilir. Buna bağlı olarak suda yaşayan canlıların, bulundukları bölgede deprem olacaksa suyun altından gelen sismik dalgalar aracılığı ile depremi önceden hissettikleri düşünülmektedir.

Balık sürülerinin ise deprem öncesinde depremin meydana geldiği alandan uzaklaşmak üzere ters yöne doğru yüzmektedir. Ayrıca suda bulunan ördeklerin de kendilerini hızlıca suyun içerisinden kurtarmaya çalışmaları deprem öncesinde verilen tepkiler olarak yorumlanmaktadır.

Ek olarak depremden yaklaşık bir hafta öncesine kadar deniz yüzeyindeki kırmızı balık sayısı artmaktadır. Normal şartlarda denizlerin en derin alanlarında yaşayan kırmızı balıkların suyun yüzeyine yaklaşmaları da yer kabuğunda meydana gelen titreşimlerle açıklanmaktadır.

Kurtlar

Kurt ve köpek gibi canlılar da doğa olaylarına karşı ses çıkartarak tepki göstermektedirler. Ormanın derinliklerinde yaşayan kurtlar deprem öncesinde inlerinden çıkarak güçlü bi şekilde ulumaya başlamaktadır.

Evcil Hayvanlar

Dünyadaki birçok canlının deprem öncesinde çeşiti tepkilerle haber vermeye çalıştığı düşünülse de en çok evcil hayvanlar üzerinde tahminde bulunulmaktadır. Dünyada gerçekleşen büyük depremlerin öncesinde bazı evcil hayvan sahipleri evdeki hayvanlarının depreme karşı kendilerine haber verdiğini belirtmektedir.

Kediler Depremi Hisseder Mi?

mavi gözlü kedi

İnsanlardan daha hassas duyulara sahip olan kediler, çevrede meydana gelen farklı durumları çok daha hızlı ve iyi algılar. Deprem de sismik titreşimler aracılığı ile ortaya çıkan bir doğal afet olduğu için kedilerin depremi insanlardan daha önce hissedebileceğini söylemek mümkün.

Bununla birlikte dünyanın farklı yerlerinde bulunan birçok kedi sahibi, kedilerinin deprem öncesinde çeşitli tepkiler vererek kendilerini uyarmaya çalıştığını söylemektedir. Deprem öncesinde kediler tarafından gerçekleştirilen daha güvenli bir alana kaçma, yavrularını daha güvenli bir alana taşıma gibi davranışlar deprem haberi olarak yorumlansa da bu hareketler deprem dışında da gerçekleştirilen rutin davranışlar arasında yer almaktadır.

Bu nedenle kedilerin deprem öncesinde spesifik tepkiler verdiğini söyleyemeyeceğimiz gibi ortaya koydukları olağandışı davranışları yalnızca depremle bağdaştırmak da yanlıştır. Çünkü bunlar kedilerdeki farklı bir fiziksel ya da psikolojik rahatsızlıktan kaynaklanabileceği gibi kedinizin kızgılık dönemine girmiş olduğu anlamını da taşıyabilir.

Kızgınlık dönemlerinde kedilerin verdikleri tepkilerle ilgili daha detaylı bilgi edinmek için Kedilerin Kızgınlık Dönemi Hakkında Tüm Bilgiler başlıklı içeriğimize göz atabilirsiniz.

Köpekler Depremi Hisseder Mi?

halının üzerindeki sevimli köpek

İçeriğimizin birçok bölümünde de belirtmiş olduğumuz gibi köpeklerin de duyu organları diğer canlılarınki kadar hassastır. Bu nedenle köpeklerin deprem öncesinde meydana gelen düşük frekanslı titreşimleri, sismik dalgaları ya da havada oluşan gaz kokularını hassas duyu organları ile hissetmeleri son derece normal kabul edilmektedir.

Deprem öncesinde sahipleri köpeklerinin huzursuz olduğunu ve bunu çeşitli tepkilerle gösterdiklerini söylemektedirler. Genellikle yüksek şiddetli depremlerde gözlemlenenen bu tepkiler, her deprem öncesinde ortaya çıkmayabilir. Ek olarak bu tepkiler depremin şiddetine ve uzaklığına ya da köpeğin cinsine göre de farklılıklar taşımaktadır.

Kendini saklanma, havlama, uluma, koklama ya da yeri eşeleyerek kazma ile gösteren tepkilerin yalnızca deprem öncesinde meydana geldiğini düşünmek de son derece yanlıştır.

Son olarak depremin yalnızca insanlarda değil hayvanlar üzerinde de psikolojik ve fiziksel etkiler bıraktığı unutulmaması gereken bir gerçek. Bu doğrultuda eğer deprem sonrasında minik dostunuzun fiziksel olarak uzman bir veteriner hekimin desteğine ihtiyacı olduğunu düşünüyorsanız dahiliyeortopedicerrahi başta olmak üzere daha pek çok alanda profesyonel hizmet sunan Vetrium Veteriner Kliniği’ne başvurabilirsiniz.

Depremin yıkıcı etkilerine bağlı olarak tıpkı insanlar gibi hayvanlar da sıcak bir yuvaya ihtiyaç duyabiliyor. Özellikle soğuk kış günlerinde hayvan kulübeleri en az mama ve su kadar önemli bir ihtiyaç haline geliyor.

Siz de deprem sonrasında evsiz kalmış köpekler için bir köpek kulübesi yaparak minik dostlarımıza yardımcı olabilirsiniz. Köpek kulübesi yapımı ile ilgili daha detaylı bilgi edinmek için Can Dostunuz için Adım Adım Köpek Kulübesi Yapımı başlıklı içeriğimize göz atabilirsiniz.

Bu yazıyı paylaş: