whatsapp call-info

Kedi Kısırlaştırma İşlemi Neden Gerekli? - Vetrium Çayyolu Veteriner Kliniği

"İşimizi Sevgiyle Yapıyoruz"

Kedi Kısırlaştırma İşlemi Neden Gerekli?

23-09-20

Evcil dostlarımızın bakımı ve sağlığı onların huzurlu ve rahat bir yaşam geçirmesi için son derece önemlidir. Bu nedenle evlerimizde neşe ve huzur kaynağı olan kedilerin bakıma ihtiyaçları vardır. Kedi bakımı ve sağlığı konusundaki en önemli noktalardan biri ise kedi kısırlaştırma işlemi olarak karşımıza çıkar.

Kedi kısırlaştırma işlemi, cinsel olgunluk dönemine erişmiş dişi ve erkek kediler için gerçekleştirebilir. Bunun yanı sıra doğduktan sonraki 4 ya da 5. ayını geçmiş bir kedi için de kısırlaştırma işlemi rahatlıkla yapılabilir.

Erkek ve dişi kediler, cinsel olgunluk dönemine girdiklerini farklı şekillerde belli eder. Cinsel olgunluğa erişmiş bir kedi, kızgınlık döneminde daha fazla ilgi ister, farklı bir ses tonu ile sürekli olarak miyavlar ve iştahında da değişim gözlenebilir.

Bütün bu belirtiler, kediler kısırlaştırılmadığı sürece farklı dönemlerde kendini tekrar eder. Peki kızgınlık belirtileri gösteren ya da henüz cinsel olgunluğa erişmemiş evcil hayvanınız için kedi kısırlaştırma operasyonu neden gerekli ve faydaları neler?

Kedi Kısırlaştırma Operasyonunun Önemi ve Faydaları

Her kedinin cinsel olgunluğa ulaşma yaşı farklı biçimlerde seyretse de bu sürenin evcil kediler için ortalama 7 - 12 ay olduğu söylenebilir. Cinsel olgunluğa erişmiş kediler, cinsiyetlerine bağlı olarak farklı davranışlar göstermeye başlar. Kızgınlık dönemindeki dişi bir kedi, yerde yuvarlanma hareketiyle beraber mırıldar.

Bununla beraber sık sık boğazdan gelen bir ses tonu ile sesini çevredeki erkek kedilere duyurmaya çalışır. Kedilerdeki bu bağırarak miyavlama davranışı, diğer kediler açısından büyük bir sorun oluşturmasa da evdeki kedilerin sahiplerini rahatsız edebilir.

Kızgınlık döneminde dişi kedilerin sık sık evdeki yatak, çanta, ayakkabı gibi yerlere idrar yoluyla koku bırakmasıyla karşılaşılır. Dişi kedilerde kızgınlık dönemine girildiğinin bir başka belirtisi de kedilerin kalça kısmını kaldırarak kendilerini çiftleşmeye hazırlamalarıdır.

Bu dönemde kediniz, en ufak bir sese veya gösterdiğiniz ilgiye çiftleşme isteklerini belirten bu tür hareketlerle karşılık verebilir. Bu durumda kedinizin kızgınlık dönemine girdiğini anlayabilirsiniz.

Erkek kedilerde ise dişi kedilere benzer biçimde evin farklı bölgelerine idrar püskürtme davranışı gözlemlenir. Erkek kedilerin püskürttüğü bu idrar genellikle kötü kokuludur. Bunun yanı sıra agresif davranışlar da erkek kedilerin kızgınlık dönemine girdiğinin belirtilerindendir.

Örtü üzerinde yatan ve birbirine sarılan iki kedi

Hem dişi hem de erkek kediler, kızgınlık dönemleri sırasında evden kaçmak için her yolu deneyebilir. Kayıp kedi ya da yüksekten düşerek yaralanan kedi vakaları da en çok bu dönemlerde yaşanır. Bu nedenle kızgınlık dönemlerinde evcil hayvanınızın kaçma davranışını göz önünde bulundurmalı ve her zamankinden daha dikkatli olmalısınız.

Bu belirtilerin tekrarlanması ve kedinizin kendine zarar vermesi gibi ihtimalleri ortadan kaldırmak için ise mutlaka kedi kısırlaştırma işlemini gözetmeniz gerekir. Cinsel olgunluğa erişmiş ve bu tür kızgınlık belirtileri gösteren bir kedinin kısırlaştırılması, sağlığı açısından da önemlidir. Çünkü kısırlaştırılmayan dişi kedilerde meme tümörü, rahim tümörü ve rahim iltihabı görülme ihtimali kısır kedilere kıyasla daha fazladır.

Erkek kedilerde ise kısırlaştırma işlemi testis kanseri riskini ortadan kaldırır. Kısırlaştırılmamış kedilerde kızgınlık dönemi, belirli aralıkla mutlaka tekrar edecektir. Bu da kedinin her kızgınlık döneminde daha fazla strese girmesine ve yıpranmasına neden olmaktadır.

Kediniz her kızgınlık döneminde kaçmaya çalışacak ve çiftleşme olmadığı sürece kendisini oldukça mutsuz hissedecektir. Bu da kedilerde depresyonu tetikleyen faktörlerden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Dolayısıyla kedi kısırlaştırma işlemi, hem kedinin fiziksel ve psikolojik sağlığı, hem de kedi ebeveynlerinin konforu açısından son derece faydalı ve gerekli bir işlemdir.

Kedi kısırlaştırma operasyonu, Çayyolu ve Ümitköy veteriner ihtiyaçları için çözümler sunan Vetrium Veteriner Kliniği'nde uzman veteriner hekimler tarafından, modern klinik ekipmanları ile gerçekleştirilmektedir. Erkek veya dişi kedileriniz için kedi kısırlaştırma işlemini Vetrium Veteriner Kliniği'nde yaptırabilir, kısırlaştırma operasyonu ile ilgili merak ettiğiniz diğer konuları da danışabilirsiniz.

Kedi Kısırlaştırma İşlemi Nasıl Yapılır?

Kedi kısırlaştırma işleminde her iki cinsiyet için de benzer prosedürler ve hazırlıklar mevcut olsa da operasyon sırasında farklı işlemler uygulandığını söylemek mümkün. Öncelikle kısırlaştırma işlemi uygulanacak kedinize operasyonun 12 ila 16 saat öncesinden mama vermeyi kesmelisiniz.

Kedi kısırlaştırma işlemi için veteriner kontrolünde olan gri kedi

Çünkü operasyon öncesi verilen mama, kedinizin kusmasına yol açabilir ve bu da operasyon sırasında besinlerin akciğere gitmesine neden olarak ciddi komplikasyonlar ortaya çıkmasına zemin hazırlayabilir. Öte yandan operasyon öncesinde kedinize su vermekle ilgili bir sıkıntı yaşamanıza gerek yoktur.

Peki operasyon sırasında iki cinsiyet için ayrı ayrı ne gibi işlemler gerçekleştiriliyor?

Dişi Kedi Kısırlaştırma İşlemi Nasıl Yapılır?

Operasyon başlangıcında kısırlaştırılacak dişi kediye genel anestezi uygulanır. Bu sırada kedinin durumu, gözlem ekipmanları ile sürekli kontrol edilir. Kedinin karın bölgesi traş edildikten sonra bu bölgeden bir kesi açılarak kedinin yumurtalıkları ve rahmi alınarak kısırlaştırma işlemi tamamlanır.

Bazı durumlarda yumurtalıklardan bir ya da ikisi birden bırakılır ve yalnızca rahim alınır. Bu durumda kedi cinsel birleşmeye karşı arzu hissetmeye devam ederken, hamile kalma ihtimali ortadan kaldırılır.

Yalnızca rahmin alınması yöntemi, sokak kedileri için büyük bir problem ortaya çıkarmasa da kızgınlık döneminde yaşanan sıkıntılardan dolayı ev kedileri için sorun olabilir. Rahimle beraber yumurtalıkları da alınan bir kedi ise çiftleşme isteğini de kaybedecektir.

Ayrıca yumurtalıklarda oluşması muhtemel rahatsızlıkların da bu şekilde önüne geçilmesi sağlanır. Dişi kedilerde yumurtalık ve rahim alındıktan sonra kesi, dikişlerle kapatılır. Bütün bu operasyon yaklaşık 3 saat kadar sürebilir.

Veteriner muayenesindeki kedi

Erkek Kedi Kısırlaştırma İşlemi Nasıl Yapılır?

Erkek kedilerde kısırlaştırma işlemi, dişi kedilere göre daha hızlı ve pratik bir biçimde gerçekleştirilir. Erkek kedilerin testisleri dışarıda olduğu için açık ameliyata gerek duyulmaz.

Testisler alındıktan sonra ise gerekirse küçük bir dikiş atılarak operasyon tamamlanır. Bu işlemler yaklaşık 1 saat kadar sürer ve erkek kediler genellikle klinikte kalmalarına gerek kalmadan kısa bir süre sonra evlerine geri gönderilirler.

Kedi Kısırlaştırma İşlemi Sonrası Bakım Nasıl Olmalı?

Hem dişi, hem de erkek kedi kısırlaştırma işleminden sonra kedilerin bakımına son derece özen gösterilmesi gerekir. Dişi kedilerde operasyon daha zahmetli ve uzun geçtiği için kendilerini toparlama süreleri de erkek kedilere göre daha uzundur.

Operasyonu tamamlayan dişi kedi, durumuna göre 1 ya da 2 günlük bir sürede klinikte gözlem altında tutulabilir. Kediniz kısırlaştırma işleminden kalan dikişlere ısırarak zarar verebileceğinden, Elizabeth adı ile anılan yakalık takılarak bu durum kontrol altına alınır.

Yakalık takılmış hasta kedi

Dişi kedilere, operasyon sonrasında rahat biçimde dinlenebileceği temiz ve sessiz bir yer sağlanması gerekir. Bu, kedinizin daha hızlı bir sürede kendini toparlaması adına önemlidir. Kediniz operasyon sonrası zaten oldukça bitkin düşecektir, ancak sonraki günlerde dikişlere zarar vermemesi adına çok fazla fiziksel faaliyet göstermemesi gerekir.

Bu nedenle operasyon sonrasında gözünüz mutlaka kedinizin üzerinde olmalıdır. Yaralar üzerinde şişme, akıntı ya da kanama gibi durumlarla karşılaşılması hâlinde ise durumu hemen veteriner hekiminize bildirmelisiniz.

Erkek kediler ise operasyon sonrası dişi kedilere göre çok daha hızlı biçimde kendini toparlarlar. Yine de dişi kedilerde olduğu gibi erkek kedilere de dikişlerine zarar vermemesi adına Elizabeth yakalığı takılmalıdır.

Bunun yanı sıra kısırlaştırma işleminden sonra kedilere kısırlaştırılmış kediler için özel olarak geliştirilen mamalardan verilmesi gerekir. Kısırlaştırılmış kedi maması, idrar yolu rahatsızlıkların önüne geçerek, kedinizin dengeli ve sağlıklı bir biçimde beslenmeye devam etmesi açısından önemlidir.

Eğer 5-6 aylık bir kediniz varsa, çok beklemeden kedi kısırlaştırma işlemini yaptırabilirsiniz. Cinsel olgunluğa erişmiş kedilerinizi ise kızgınlık dönemlerini atlattıktan sonra kısırlaştırabilirsiniz. Kedilerinizin fiziksel ve psikolojik sağlığı için son derece önemli bir işlem olan kedi kısırlaştırma operasyonunu Vetrium Veteriner Kliniği'nde uzman veteriner hekimlere danışarak profesyonel bir biçimde, gönül rahatlığıyla yaptırabilirsiniz.

Ankara Çayyolu’nda 2005 yılından beri hayvan sevgisi ve meslek etiğini göz önünde bulundurarak tüm dostlarımıza hizmet vermekteyiz. Kliniğimiz 700 m2 açık, 500 m2 kapalı alan olmak üzere üç katlı müstakil bir yapıya sahiptir.