Endoskopi

"İşimizi Sevgiyle Yapıyoruz"

Ankara Vetrium Pet Kuaför Hizmeti

Endoskopi Nedir?

Gastrointestinal endoskopi adıyla da bilinen endoskopi, sindirim sistemindeki organların incelendiği bir yöntemdir. Buna göre ucunda ışık ve bir kamera bulunan bir cihaz aracılığıyla yemek borusu, mide, onikiparmak bağırsağı ve kalın bağırsaktan oluşan sindirim sistemi görüntülü olarak incelenebilmektedir. Endoskopi uygulaması ile birçok sindirim sistemi rahatsızlığı, kritik noktaya gelmeden teşhis edilebilmekte ve uygun tedavi yöntemi uygulanabilmektedir. Ayrıca mide kanaması gibi kritik rahatsızlıkların tedavisinde de endoskopiden yararlanılabilmektedir.

Kedi ve Köpeklerde Endoskopi

İnsanlarda hastalıkların tanı, takip ve tedavisinde kullanılan endoskopi, ne yazık ki endoskopi cihazı maliyetinden dolayı veteriner kliniklerinde çok yaygın olarak bulunmamaktadır. Ancak Vetrium Veteriner Kliniği’nin son teknoloji endoskopi cihazı sayesinde kedilerde ve köpeklerde birçok hastalığın erken dönemde teşhis edilmesi ve tedavisi mümkün hale geliyor! Ankara’da sadece Vetrium Veteriner Kliniği’nde bulunan bu cihaz diğerlerinden görüntü kalitesi ve tedavi sırasında patili dostunuzunda daha az irritasyon sağlaması ile ayrılıyor. Endoskopi, insanlarda olduğu gibi hayvanlarda da hastalıkların en doğru yöntemle tedavi edilmesine yardımcı olan kritik bir faktör olarak karşımıza çıkıyor. Vetrium Veteriner Kliniği’nin endoskopi işlemi için eğitim alan deneyimli ekibi ile patili dostlarımızın rahatsızlıkları daha kolay teşhis edilip en doğru yöntemle tedavi kapsamına alınabiliyor. Peki endoskopi nedir?

Kedi ve Köpeklerde Endoskopi Nasıl Yapılır?

Kedi ve Köpeklerde Endoskopi Nasıl Yapılır? İnsan hayatı kadar değerli olan hayvanların hayat standardını artırmada hiç şüphesiz ki hastalıkların olabildiğince erken teşhis edilebilmesi, tanısı ve en uygun şekilde tedavi edilebilmesi büyük önem taşıyor. Kedi ve köpek sahiplerinin patili dostları ile daha sağlıklı bir hayat sürebilmesine yardımcı olan endoskopi yönteminin uygulaması ise gayet basit ve güvenilirdir. Bükülebilir bir hortum şeklindeki ve ucunda ışıklı kamerası bulunan endoskopi cihazı, ağız ve boğazdan aşağı doğru diğer sindirim organlarının durumunu görüntülemek üzere yavaşça itilir. Bu esnada endoskopi cihazı aracılığıyla elde edilen görüntüler de monitöre aktarılır ve uzman veteriner tarafından incelenir. Gerek görüldüğü takdirde endoskopi cihazında bulunan yardımcı bir aparat ile sindirim organlarından doku örneği veya yabancı cisim alınabilir, kanama olması halinde kanama durdurulabilir ve polipler çıkarılabilir. Ortalama 3-5 dakika süren endoskopi işlemi tamamlandığında ise cihaz dikkatli bir şekilde geri çekilir ve işlem sona erdirilir.

Endoskopinin Avantajları Nelerdir?

Kedi ve köpeklerde endoskopi uygulaması, en az insanlardaki kadar güvenilir bir yöntemdir. Endoskopi için herhangi bir cerrahi müdahale gerekmediği için kesik ve dikiş gibi işlemler de uygulanmaz. Ağrısız ve acısızdır. Endoskopi sayesinde rahatsızlık olasılığı erkenden teşhis edilebileceği için uygun yöntemle kontrol altına alınması olasılığı da yüksek olacaktır. Ek olarak, gerektiği durumda hastaya müdahaleyi hızlandıracağından hayati risk taşıyan hallerde tedavi yöntemi olarak da görev üstlenmektedir. Endoskopi işlemi sonrasında anesteziden uyandırılan hasta, hemen taburcu edilebilmektedir.
Kedinizin ve köpeğinizin bakımı ile ilgili faydalı bilgiler edinmek için ise buraya tıklayabilirsiniz.

DİĞER HİZMETLERİMİZ

Ankara Çayyolu’nda 2005 yılından beri hayvan sevgisi ve meslek etiğini göz önünde bulundurarak tüm dostlarımıza hizmet vermekteyiz. Kliniğimiz 700 m2 açık, 500 m2 kapalı alan olmak üzere üç katlı müstakil bir yapıya sahiptir.