Köpeklerde Gençlik Hastalığı Nedir, Tedavisi Nasıl Yapılır?  - Vetrium Çayyolu Veteriner Kliniği

Köpeklerde Gençlik Hastalığı Nedir, Tedavisi Nasıl Yapılır? 

12-05-19

Köpeklerde gençlik hastalığı ya da bir diğer adı ile distemper, köpeğinizin yaşayacağı en ciddi hastalıklardan biridir. Aynı zamanda en önlenebilir hastalıklardan da bir tanesidir. Minik dostunuza bu zorlu dönemde yardımcı olmak adına ve bu hastalığı önleyebilmek için sizin de kendinizi bilgilendirmeniz gerek. İşte her köpek sahibinin distemper yani köpeklerde gençlik hastalığı hakkında bilmesi gereken gerçekler, belirtiler, tedavi seçenekleri ve önleme yöntemleri…

 

Köpeklerde Gençlik Hastalığı Nedir?

Köpeğinizin aşıları konusunu yakından takip ediyorsanız eğer, köpeklerde gençlik hastalığı size tanıdık gelmiş olmalı. Köpeklerde gençlik hastalığı, kesin bir tedavisi olmayan bulaşıcı ve ciddi bir viral hastalıktır. Hastalık, köpekleri ve rakun, kürt ve tilki gibi bazı vahşi hayvanları etkiler. Evcil hayvanlar ya da yaban gelinciği gibi vahşi hayvanlar bu virüsün taşıyıcısıdır.

Canine distemper, Morbillivirüs virüs sınıfına aittir ve insanları etkileyen kızamık virüsü, sığırları etkileyen Rinderpest virüsü ve Phocine virüsü ile ilişkilidir. Hepsi Paramyxoviridae ailesinin üyeleridir. Genç, aşılanmamış köpek yavruları ve bağışıklaştırılmamış yaşlı köpekler hastalığa daha yatkın olma eğilimindedir. Bu nedenle Türkçe’de köpek gençlik hastalığı olarak adlandırılır, ancak aslında nadiren de olsa yaşlı köpekleri de etkileyebilir.

Veteriner hekimler distemper aşısını parvovirüs, köpek adenovirüs ve kuduz aşılarıyla birlikte bir çekirdek aşı olarak uygulama eğilimindedir. Bu hastalık ne yazık ki çok bulaşıcı ve potansiyel olarak ölüm riski olan bir hastalıktır. Birden fazla vücut sistemine saldırarak konakta ciddi hastalıklara neden olur ve bu da tedavisi zor bir enfeksiyona yol açar. Bu nedenle de erkenden önlem alınması gerekir.

köpeklerde gençlik hastalığı nedir

Köpeklerde Gençlik Hastalığı Nasıl Ortaya Çıkar?

Köpeklerde gençlik hastalığı bulaşıcı ve potansiyel olarak ölümcüldür. AMa iyi haber vermek gerekirsek, bu hastalık nadiren ortaya çıkar.

Peki, köpeklerde gençlik hastalığı nasıl ortaya çıkar?

Bu hastalığın bir numaralı nedenleri arasında yanlış zayıflatılmış aşılar gelmektedir. Eğer güvenilir bir veteriner hekime gitmiyorsanız, bu konuya dikkat etmeniz gerek.

Bir başka neden ise hasta bir köpek ya da başka bir taşıyıcı hayvan ile temastır. Solunum veya gastrointestinal sistemlerin bakteriyel enfeksiyonlar aynı zamanda bir hayvanın hastalığa karşı savunmasızlığını da artırabilir. Enfekte bir hayvanla herhangi bir tür temasta bulunan bağışıklaştırılmamış köpeklerin hastalığa yakalanma riski çok yüksektir.

Eğer anne köpek bu hastalığa yakalanmışsa, yavrusunda da köpeklerde gençlik hastalığı görülmesi kuvvetle muhtemeldir. Bunun nedeni hastalığın plasenta yolu ile de iletilebiliyor oluşudur.

Hangi Köpekler, Köpeklerde Gençlik Hastalığı Karşısında Risk Altında?

Köpeklerde gençlik hastalığı, nadir görülen bir rahatsızlık olduğu için tüm köpekler bu hastalığa karşı risk altında değildir.

 • İşinde uzman bir veteriner hekiminiz varsa,
 • Hasta köpeklerle köpeğinizi temasa sokmuyorsanız,
 • Yavru bir köpeğiniz varsa ve henüz aşılarını yaptırdıysanız,
 • Köpeğiniz günlük ortamında rakun, tilki, kürt, çakal, kokarca, dağ gelinciği ve vizon gibi vahşi hayvanlarla temas etmiyorsa hastalık riski az demektir.

köpeklerde gençlik hastalığı nedir

Köpeklerde Gençlik Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Köpeklerde gençlik hastalığı belitileri iki fazda kendini gösterir. Bu nedenle ilk faz belirtilerini tespit ettiğiniz anda bu hastalığa karşı önlem almak adına uzman bir veteriner hekime danışmanız gerekir. Köpeğiniz sizin en iyi arkadaşınız olmalı. Onu her daim gözlemlemeli, özellikle de yavruluk döneminde karşılaşılan anormalliklere karşı tetikte olmalı ve kendinizi köpek yetiştirme konusunda bilgilendirmelisiniz..

Köpeklerde Gençlik Hastalığı: İlk Aşama

Distemper’in köpeklerde ilk belirtisi genellikle gözlerindeki irin benzeri akıntılar, ardından ateş, iştahsızlık ve nazal akıntıdır. Çoğu köpek enfekte olduktan yaklaşık 3-6 gün sonra ateş geliştirir, ancak ilk belirtiler durumun ciddiyetine ve hastanın buna nasıl tepki gösterdiğine bağlıdır. Genel olarak, enfeksiyonun ilk aşamalarında köpeklerde gençlik hastalığı ile ilişkili semptomlar şunlardır:

 • Ateş – 39.7°C veya daha yukarısı
 • Burun akıntısını temizleyin
 • Cerahatli göz akıntısı
 • Letarji
 • Anoreksi – köpeğin yemek yememesi ya da kusması
 • Öksürme
 • Kusma
 • İshal
 • Beyin ve omurilik iltihabı

Distemper ile enfekte olmuş bir köpek hastalığın akut aşamasında hayatta kalırsa, distemper’e “sert pati hastalığı” takma adını veren pençe pedleri ve burnunun hiperkeratozunu da geliştirebilir. Köpeklerde gençlik hastalığı ile ilgili bu semptom köpeğin ayaklarının pedlerinin sertleşmesine ve genişlemesine neden olur ve onun için çok rahatsız edicidir. Eğer patilerde bir tuhaflık görüyorsanız da bunu mutlaka ciddiye alın.Köpeklerde distemper ile ilişkili diğer risklerden biri, bir köpeğin bağışıklık sistemi gençlik hastalığı virüsü tarafından tehlikeye girdiğinde saldıran ikincil bir bakteriyel enfeksiyondur. Sekonder bakteriyel enfeksiyonlar da çeşitli belirtilerle tespit edilebilirler.

 • Kusma
 • İshal
 • Zorlukla nefes alma
 • Solunum oranındaki değişim
 • Zatürre

köpeklerde gençlik hastalığı nedir

Köpeklerde Gençlik Hastalığı: İkinci Aşama

Bazı köpekler, hastalık ilerledikçe ve merkezi sınır sistemine saldırdıkça nörolojik belirtiler de gösterebilirler. Bu işaretler sahipler için özellikle rahatsız edicidir. Ancak aynı zamanda da bu belirtileri köpeklerde gençlik hastalığı esnasında ortaya çıkan sessiz bir çığlık gibi değerlendirmek gerek.

 • Baş eğme
 • Turlama
 • Kısmı veya tam felç
 • Nöbetler
 • Nystagmus (tekrarlayan göz hareketleri)
 • Kaş seğirmesi
 • Tükürük artışı ve çiğneme hareketleri ile konvulsiyonlar

Köpeklerde gençlik hastalığı, vakanın ciddiyetine bağlı olarak bu semptomların bir kısmını veya tamamını sunmaktadır. Tedavi edildiği zaman bile sinir sistemi üzerinde kalıcı hasarlara neden olabilir.

Köpeklerde Gençlik Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Şu anda köpeklerde gençlik hastalığı rahatsızlığına neden olan virüsü yok edebilecek bir ilaç mevcut değildir. Bunun yerine destekleyici bakım, tedavinin temelidir. Veteriner hekimler dehidrasyonun ve antibiyotiklerin sekonder enfeksiyonları engellemesini önlemek için intravenoz sıvılar sunarken, enfekte olmuş köpek bağışıklık tepkisini geliştirir. Bazı köpekler enfeksiyondan kurtulabilir, bazıları için köpeklerde gençlik hastalığı ölümcül olabilir.

köpeklerde gençlik hastalığı nedir

Köpeklerde Gençlik Hastalığı Kalıcı Zarar Verir Mi?

Köpeklerde gençlik hastalığı sonrası iyileşen köpeklerde, daha sonra, bazen yaşlılıklarında ortaya çıkamayan nöbetler veya diğer merkezi sınır sistemi bozuklukları olabilir. Ayrıca kalıcı beyin ve sinir hasarı ile bırakılabilirler ve bu semptomlar yıllar sonra ortaya çıkmayabilir. Bu nedenle böyle bir geçmişi olan köpeğiniz varsa, o zaman hayat boyu bakıma ihtiyacı olduğunu unutmayın.

Köpeklerde Gençlik Hastalığı Nasıl Önlenir?

İçinizi karartmayın! Eğer her şey yolunda giderse minik dostunuzun uzun ve sağlıklı bir ömrü olacak. Bunun için koruyucu sağlık hizmetlerine önem vermeniz gerek. Köpek distemper tamamen önlenebilir. Bunun için yapmanız gereken birkaç nokta var. Bu noktalara dikkat ettiğiniz takdirde köpeğinizi bu hastalığa karşı koruyabilirsiniz. Her şey insanların köpeklere yardimci olmak adına kendini geliştirmesi ve eğitmesi ile ilgilidir.

 • Yavru köpeğinizin tüm aşılarını aldığından emin olun.
 • Distemper aşılarını, köpeğinizin hayatı boyunca güncel tütün ve aşılardaki boşlukları önleyin.
 • Köpeğinizi enfekte hayvanlardan ve vahşi yaşamdan uzak tutun.
 • Köpeklerde gençlik hastalığı riskine karşı, eğer çiftlikte yaşıyorsanız öteki hayvanlarınızın sağlığına da dikkat etmeniz gerekir.
 • Yavru köpeğinizi veya aşılanmamış köpeğinizi, özellikle de köpek parkları, sınıflar ve köpek gündüz bakımı gibi köpeklerin toplandığı alanlarda sosyalleştirirken dikkatli olun.

Bu adımları izleyerek, minin dostunuzu köpeklerde gençlik hastalığı rahatsızlığına karşı koruyabilirsiniz. Köpeklerde distemper hakkında daha fazla sorunuz varsa, veterinerinizle konuşun ve köpeğinizin distemper belirtileri gösterdiğinden şüpheleniyorsanız derhal veterinerinizi arayın. Vetrium Ankara Veteriner Kliniği olarak köpeklerde gençlik hastalığı gibi önemli hastalıklarda minik dostunuzun tedavisinde yardım etmekten mutlu oluyoruz.

Ankara Çayyolu’nda 2005 yılından beri hayvan sevgisi ve meslek etiğini göz önünde bulundurarak tüm dostlarımıza hizmet vermekteyiz. Kliniğimiz 700 m2 açık, 500 m2 kapalı alan olmak üzere üç katlı müstakil bir yapıya sahiptir.